När hantverk och modern ingenjörskonst möts – Helderburg avslöjar sin unika femdörrars 110 ”Lazare”, ett bygge som värnar det förgångna och blickar framåt.
Helderburgs Lazare återupplivar Defender-arvet på nytt vis


Mest läst i kategorin
För dem som värdesätter hur saker gjordes förr – raka linjer, robust konstruktion och tydliga mekaniska rötter – är Helderburgs senaste exemplar ett bevis på att nostalgisk design inte behöver kompromissa med nutida funktion.
I projektet ”Lazare” har man tagit en klassisk Land Rover Defender 110 och genomgått en total omvandling, noggrant uppbyggd kring varumärkets värderingar: handarbete, egen maskinering och långfärdskapacitet.

Ingenjörskonst under huven
Hjärtat i Lazare är en specialutvecklad 2,8 liters turbodiesel, baserad på Land Rovers 300Tdi men fullställt med internt framställda komponenter.
Till exempel: egen tillverkad vevaxel, CNC-bearbetade stänger och cylinderhuvud samt ett VNT-turbosystem och skräddarsydd rostfri avgasledning.

Resultatet?
En motor byggd för att rulla långt – talet hundratusentals mil nämns – utan komplicerat efterbehandlingssystem för avgasvätskor. Sammantaget ett sätt att hedra det mekaniska arvet, samtidigt som man tar tillvara modern hållbarhet och drivbarhet.
Senaste nytt
Under skalet – modern körkänsla
Lazares chassi och fjädring har genomgått samma minutiösa bearbetning. Breddad spårvidd för ökad stabilitet, handformade radiusarmar och progressiva spiralfjädrar utvecklade exklusivt för Helderburg i Tyskland gör att en klassiker kan upplevas med komfort som hör hemma i vår tid.
Styrningen har finjusterats – lätt, exakt och tydlig – och bromssystemet är CNC-tillverkat med sex kolvar fram och fyra bak, vilket ger kontroll och förtroende.
Lyx-kabin med klassisk aura

Invändigt förflyttas man i Lazare till en annan nivå. En ton-i-ton bordeauxfärgad läderinredning, garvad på beställning och i italienimporterad skinnkvalitet nästan fyra gånger tjockare än vanligt bilklädselmaterial.

Andra detaljer är modifierad rattdiameter, konsolhöjd och sitsramar anpassade efter beställarens ergonomi. Tillsammans utgör detta ett inre landskap som har samma själ som klassiska bilar – men erbjuder den komfort och kvalitet som nutida ägare kräver.

Yttre finish med hantverkssignatur
Exteriören är klädd i egenblandad metallic i guld och brons – inspirerad av Ferrari men exklusivt skräddarsydd för detta exemplar.

Lackprocessen – en trestegsfinish handpolerad till djup glans och klarhet – har ett värde som nämns till motsvarande kring 500 000 kronor i arbetskostnad.
Billets i aluminium ersätter ursprungliga plastdetaljer, och en integrerad sexpunkts exteriör bur bär fram både visuell närvaro och strukturell styrka.

Slutsats
Med Lazare visar Helderburg att bilentusiaster kan få både det nostalgiska uttrycket och den moderniserade körupplevelsen i samma paket.
Bilens siluett blinkar till det förflutna, men varje skruv, varvtal och materialval har ställts inför kravet att prestera i vår tid.
För den som vill äga ett fordon med historisk aura – och som samtidigt vill köra långt, bekvämt och utan kompromisser – är detta ett tydligt statementskap.

Missa inte:
Experten om förändringen av svensk pension: “Faktiskt ett svek”. News 55
Ukraina bygger egen AI – för säkerhets skull. Realtid
Sparkapitalet: Så får du bäst betalt för din husbil eller veteranbil. E55

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl. Har du en bra historia? Maila mig [email protected]












