Nyss var det GM som gick ut och berättade att de krymper elbilsproduktionen. Nu tar också Ford fram kniven och skär i produktionssiffrorna.
Ford fortsätter banta ned elbilsproduktionen


Mest läst i kategorin
Det är fortsatt gungfly på elbilsmarknaden.
Samtidigt som vi bombarderas med nya tekniska framsteg på den tekniska sidan, ökar tveksamheten hos kunderna.
I dag står allt fler elbilar längre hos återförsäljarna än vad motsvarande förbränningsmotorbilar och hybrider gör.

Nyss var det GM som drog i handbromsen för elbilsproduktionen. Nu är det Ford som gör det. Igen, ska väl sägas.
Redan i oktober 2023 skar biltillverkaren ned produktionen från treskift till tvåskift av den förväntade storsäljaren Ford F150 Lightning.
Nu skär de ytterligare i skiften för elbilsproduktionen och sätter F-150 Lightning på enskift. Från planerade 3 200 bilar i veckan till 1 600 bilar, berättar Autoweek.
Satsar på ICE-bilar
Överkapaciteten i personalen lägger de istället på produktionen av företagets ICE- och hybridbilar, vilka fortfarande säljer mycket bra.
Det är modellerna Ranger och den nya Ford Bronco som gått bäst på marknaden. Där läggs nu kapaciteten som skärs bort från Lightning-produktionen.
Läs mer:
Om Fords tidigare nedskärningar (Dagens PS)

Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.

Journalist, författare och expert på historia inom näringslivet, klassiska båtar och bilar.