Vecka 11 blev en mörk vecka för många bilister i region Bergslagen. Nästan 1 200 förare fastnade i polisens hastighetskontroller.
Fartdårar avslöjade: 1 200 fastnade i polisens nät


Mest läst i kategorin
Även rattfylleri och olovlig körning fångades in. Vad sägs om att en förare körde 62 km/h utanför en skola? Polisen var inte lyckliga.
Polisens nationella trafikvecka slog till hårt
Polismyndigheten fokuserade under vecka 11 på att kontrollera hastigheten i tätbebyggda områden, särskilt runt skolor och bostadsområden.
Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen, betonar vikten av detta:
“Vid 30 km/h är chansen god att du som förare hinner stanna i tid, men att som oskyddad trafikant bli påkörd av en bil i 50 km/h motsvarar däremot ett fall från tredje våningen”.
Det är ingen hemlighet att hastigheten spelar en avgörande roll i olyckors utgång. Polisen rapporterade totalt 1 190 hastighetsöverträdelser i region Bergslagen, varav 325 låg mellan 6 och 9 km/h över gränsen. Detta visar tydligt att även små hastighetsökningar kan ha stora konsekvenser.

Tesla-ägare i chock: Personlig information läckt på nätet
Chockvågor skakar Tesla-ägare. En läcka har avslöjat känslig information. Musk svarar med anklagelser om terrorism. En oroväckande händelse har skakat
Värmland i fokus för Polisen
I Värmland rapporterades 275 trafikanter. Polisen genomförde 27 kontroller i Kristinehamn och tog in två körkort. I Arvika rapporterades 47 hastighetsöverträdelser, två rattfyllerier och två olovliga körningar. Här riktades även en del av arbetet mot motorburen ungdom.
Dalarna och Örebro under luppen
Dalarna registrerade hela 574 överträdelser. I Mora genomfördes 37 kontroller med 131 rapporterade fall, varav 28 var 6–9 km/h över gränsen.
Örebro hade 341 rapporterade fall. Karlskoga fokuserade på 30 km/h-områden och rapporterade 22 hastighetsöverträdelser och tre rattfyllerier, varav en misstänktes för grovt rattfylleri. I Örebro stad rapporterades 97 trafikanter.
Håll dig uppdaterad:
Missa inga nyheter – prenumerera på Dagens PS Motorbrev.
Polisens trafiksektion slog till mot fortkörare vid skolor
Trafiksektionen genomförde kontroller i hela regionen. Bland annat stoppades en skolskjutsförare för fortkörning, och en annan förare körde 62 km/h utanför en skola och blev av med körkortet.
Vad kan du göra?
- Håll alltid koll på hastighetsbegränsningarna.
- Anpassa hastigheten efter väglag och trafikförhållanden.
- Tänk på att oskyddade trafikanter är extra utsatta i tätbebyggda områden.
- Var utvilad och nykter när du sätter dig bakom ratten.
Var inte dum – håll hastigheten, håll avståndet och visa medmänsklighet i trafiken.

Luvly – Svenska bilen som levereras i kartong
En svensk startup, Luvly, har ingått ett samarbete med bilgiganten Stellantis för att utvärdera deras innovativa teknik för “platta paket”-bilar.
Läs också:
Professorn om Kristerssons tal om endometrios: “Är populism”. News 55
Experten: Pensionärernas tre vanligaste misstag i deklarationen. E55
Dinkelspiel: “Funnits ett förakt mot entreprenörskap”. Realtid

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl.

Åsa Wallenrud är en driven och erfaren motorjournalist med en stark passion för bilvärlden och teknik, gärna i kombination. Arbetat med varumärken som TV4 Nyhetsmorgon, Facit, M3, Lilla Gumman, Hem och Villamässor, Blocket, Byt Bil mfl.