Dagens PS

Dieselgate-skandalen kostar Daimler skjortan

Mercedes Benz
Mercedes Benz-ägaren Daimler har skickat ut brev till sina kunder om ett fel i bilarna som kan orsaka bränder. (Foto: TT)

Mercedes-Benz-ägaren har nu träffat ett uppgörelse med amerikanska myndigheter, men det stannar inte där.

Daimler, som äger märket Mercedes-Benz, har nått en uppgörelse med flera myndigheter i USA rörande bolagets dieselbilar.

Den förväntas kosta cirka 1,5 miljarder dollar, enligt ett pressmeddelande.

Dessutom förlikas bolaget med de bilägare som är med i en grupptalan och det väntas ge en kostnad på cirka 700 miljoner dollar. Daimler räknar med ytterligare kostnader med ett medelhögt tresiffrigt miljonbelopp i euro för att uppfylla kraven i uppgörelserna.

Bakgrunden till uppgörelserna är att Daimler anklagas för att ha använt mjukvara för att fuska vid utsläppstester, det så kallade dieselgate som involverar flera biltillverkare. Det handlar om runt 250 000 bilar i Daimlers fall.