Dagens PS

Dieselgate-skandalen kostar Daimler skjortan

Mercedes Benz
Mercedes Benz-ägaren Daimler har skickat ut brev till sina kunder om ett fel i bilarna som kan orsaka bränder. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 14 aug. 2020Publicerad: 14 aug. 2020

Daimler, som äger märket Mercedes-Benz, har nått en uppgörelse med flera myndigheter i USA rörande bolagets dieselbilar.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Den förväntas kosta cirka 1,5 miljarder dollar, enligt ett pressmeddelande.

Dessutom förlikas bolaget med de bilägare som är med i en grupptalan och det väntas ge en kostnad på cirka 700 miljoner dollar. Daimler räknar med ytterligare kostnader med ett medelhögt tresiffrigt miljonbelopp i euro för att uppfylla kraven i uppgörelserna.

Bakgrunden till uppgörelserna är att Daimler anklagas för att ha använt mjukvara för att fuska vid utsläppstester, det så kallade dieselgate som involverar flera biltillverkare. Det handlar om runt 250 000 bilar i Daimlers fall.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Passande bildelar och biltillbehör online — allt för din bil
Autodoc logo

Är du en bilentusiast som själv ser efter din bil? Hitta och jämför bildelar online från ledande tillverkare i vår svenska webbutik. Att köpa bildelar av hög kvalitet på nätet för alla fordonsmodeller är enkelt – vi hjälper dig att hitta rätt reservdelar med bara några få klick!

Handla enkelt hos Autodoc här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS