Dagens PS

Bilen som folket älskar - storslam i tävling

Läsarna har sagt sitt och Alfa Romeo Giulia sopar banan med konkurrenterna i den stora bilundersökningen. (Foto: TT)
Alfa Romeo Giulia sopar banan med konkurrenterna i den stora bilunderöskningen. (Foto: TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 22 apr. 2017Publicerad: 22 apr. 2017

17 biltidningar står bakom bilbarometern, som varje år görs i 15 länder och där Alfa Romeo Giulia nu koras som den mest attraktiva bilen i mellanklassen, berättar tidningen auto motor & sport, en av de medverkande tidningarna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Motorexpertens råd: Missa inte detta när du köper begagnat

12 jan. 2026
ANNONS

Enligt artikeln så utklassar Alfa Romeo Giulia sina konkurrenter med 17,5 procent av läsarnas röster (bilen som kom tvåa i tävlingen fick 8 procent av rösterna).

Även i designkategorin hamnar Alfa Romeo på delad förstaplats, framgår det.

När det gäller Alfa Romeo Giulia har den redan “utsetts till Årets Bil i hemlandet Italien med god marginal, men också blivit vald till snyggaste bilen i den prestigefyllda tyska tävlingen Gyllene Ratten. Dessutom har toppmodellen Giulia Quadrifoglio satt en rekordtid på Nürburgring”, skriver auto motor & sport, som uppger att priserna för den populära bilen börjar på 305.000 kronor i Sverige.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så
Volkswagen logo

Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS