Dagens PS

Ny modell för köp av båt introduceras i Sverige

I och med ett samarbete mellan Nimbus Group AB och Brandt båt AB erbjuds nu blir Falcon Bella med en ny finansieringsmodell på svensk båtmarknad
Tack vare ett samarbete mellan Nimbus Group AB och Brandt båt AB erbjuds nu blir Falcon Bella med en ny finansieringsmodell på svensk båtmarknad. (Foto: Falcon Boats)

Nimbus Group inleder ett samarbete med Brandt båt som gör att det går att via Brandt båt privatleasa båtar av varumärkena Bella och Falcon.

I och med ett samarbete mellan Nimbus Group AB och Brandt båt AB blir Bella och Falcon de första volymmärkena på svensk båtmarknad som erbjuds med en ny finansieringsmodell. Redan i dag börjar Brandt båt marknadsföra och sälja de två båtmärkena inför nästa säsong som kontantköp, båtfinans eller privatleasing, det framgår av ett pressmeddelande.

Nimbus Groups tillväxtstrategi bygger bland annat på att de ska kunna erbjuda ett stort och attraktivt utbud av båtar.

Öppnar för ny modell av båtköp

”Samarbetet med Brandt Båt AB innebär att vi får en större exponering mot kund samtidigt som det också öppnar för en helt ny modell för båtköp. Att köpa båt är ett stort beslut och genom samarbetet med Brand Båt kan vi erbjuda ännu fler kunder en möjlighet att förverkliga sina båtdrömmar”, säger Michael Bohm, marknadsdirektör på Nimbus Group, i pressmeddelandet.

Brandt båt ska börja marknadsföra och sälja Bella och Falcon i kommunerna Lysekil, Uddevalla, Trollhättan och Vänersborg i Västra Götalands län.

Kan tillgodose fler båtbehov

”Vi är mycket glada över att kunna utöka vårt sortiment med Bella och Falcon, båda välkända kvalitetsprodukter. För oss på Brandt Båt betyder samarbetet med Nimbus Group att vi kan tillgodose än fler båtbehov med hjälp av produkter och erbjudanden anpassade för olika plånböcker”, säger Simon Ekbom, vd för Brandt Båt AB, i pressmeddelandet.

Vill du läsa de senaste nyheterna om ekonomi, företag, motor och båtliv? Så här enkelt får du vår kostnadsfria nyhetstjänst.

Läs mer: Här avslöjar mästaren sina tio favoritbåtar