Dagens PS

Europas största läkemedelsbolag vill bli topp tre inom fetma

Roches vd Thomas Schinecker, han säger att Roche siktar på att ta en tvåsiffrig marknadsandel inom läkemedel mot fetma
Roches vd Thomas Schinecker säger att Roche siktar på att ta en tvåsiffrig marknadsandel inom läkemedel mot fetma. (Foto: Roche)

Det schweiziska läkemedelsbolaget Roche siktar nu på att bli nummer tre i världen inom läkemedel mot fetma.

Eli Lillys nya fetmalpiller, orforglipron, gav i en studie bättre effekt än Novo Nordisks fetmapiller.

År 2018 beslutade Europas största läkemedelsföretag, Roche, att utveckla ett piller för viktminskning, men läkemedelskandidaten såldes senare till det amerikanska läkemedelsbolaget Eli Lilly, som planerar att lansera pillret i år, det skriver Handelsblatt.

Vill bli nummer tre

Nu sex år senare har Roche äntligen nått ett genombrott på den lukrativa marknaden för viktminskning med läkemedelskandidaten CT-388, som tas via injektion.

Kandidaten förvärvades som en del i köpet av Carmot Therapeutics och är tanken är att CT-388 ska göra det möjligt för Roche att ta sig in på mångmiljardmarknaden.

Roches vd Thomas Schinecker säger att han är fast övertygad om att marknaden för fetmabehandling kommer att bli gigantisk.

”Vi förväntar oss att vara bland de tre bästa på marknaden åtminstone”, säger han till Handelsblatt.

Enligt honom siktar Roche på att ta en tvåsiffrig marknadsandel inom läkemedel mot fetma och bolaget räknar med att nå minst en topp tre-position.

Tvåsiffrig marknadsandel

Thomas Schinecker förväntar sig att CT-388 kommer bli bland de bäst säljande läkemedlen i Roches portfölj.

Lanseringen planeras till 2029 och då förväntar sig bolaget att ta en tvåsiffrig marknadsandel.

Det innebär att Roche skulle behöva konkurrera med Novo Nordisk och den nuvarande marknadsledaren, Eli Lilly.

Enligt Handelsblatt tvivlar dock analytiker på att Roche kan gå om Novo Nordisk.

Läs mer på Dagens PS: Framgång för Roches nya läkemedel mot MS

Läs mer på E55: Efter Wegovy: Nu kommer nästa våg i viktmedicin

Läs mer på Realtid: Fetmakriget hårdnar – dansk utmanar Novo Nordisk och Eli Lilly