Softbanks vd Masayoshi Son tror att kontorshotellföretaget Wework är hans nästa Alibaba, rapporterar Nikkei Asian Review.
Softbanks vd: Wework är nästa Alibaba


Mest läst i kategorin
Softbank har nyligen kommit överens om att investera ytterligare en miljard dollar i Wework, och Son ser potential för en återupprepning av Alibaba-investeringen.
Finansieringen sker främst genom konvertibler. Detta följer en investering på 4,4 miljarder dollar i fjol från Softbank och Saudi-uppbackade Vision Fund. Softbank och Wework har även skapat ett samriskbolag i Japan.
Det är ovanligt för Softbank att satsa så mycket resurser till ett enskilt företag. Den japanska telekomjätten tror dock att bolaget kommer växa kraftigt och bli ett av deras kärninnehav.
Weworks intäkter uppgick till 900 miljoner dollar i fjol, vilket är drygt tolv gånger högre än för fyra år sedan.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.