Samsung använde reklamtiden under Oscarsgalan för att visa upp sin andra vikbara smartphone, rapporterar CNBC.
Oscarsgala – då visade Samsung upp nya mobilen


Mest läst i kategorin
Den nya mobilen saknar ännu officiellt namn men ska enligt källor heta Galaxy Z Flip. Den är något annorlunda från föregångaren Galaxy Fold som lanserades förra våren då den i stället för att vikas utåt viks uppåt.
Baserat på reklamsnutten ska den nya mobilen också ha en skärm på utsidan vilket gör att man kan se vem som ringer. Under reklamen visades två modeller, en i lila och en i svart.
Mer detaljer om mobilen väntas under Samsungs årliga ”Unpacked”-event den 11 februari.
Galaxy Fold, som initialt hade problem med skärmar som gick sönder, kostar 1 980 dollar vilket i svenska kronor blir drygt 19 000.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.