“Nu kommer det ta hela andra kvartalet innan allt är tillbaka till det normala”, säger Claes Sundmark, försäljningschef vid Göteborgs hamn, till Ny Teknik.
Suezhaveriet orsakar kalabalik i månader


Mest läst i kategorin
Sjöfarten var redan hårt prövad när det enorma handelsfartyget Ever Given för några veckor sedan gick på grund och ställde sig på tvären och stoppade all fartygstrafik i båda riktningarna i Suezkanalen.
Redan efter Kinas nedstängning i pandemin i fjol kom containrar på villovägar och bristen på containrar ställde till det för fartyg som skulle lossa och lasta och nu, efter haveriet i Suezkanalen, uppges kalabalik omgärda världens logistikkedjor.
Claes Sundmark vid Göteborgs hamn beskriver det som hände i Suezkanalen som “lök på laxen”. Följderna blir långvariga med fartygsköer till hamnarna och containrar som hamnar på fel ställen.
Han räknar med att det tar hela andra kvartalet innan läget återgår till mer normalt.
Kanske kan det lätta i sommar, säger han till Ny Teknik och får stöd av Johan Trouvé, vd för Västsvenska Handelskammaren, som tror att det slår mot näringslivet, samtidigt som han spår att sjötransporter blir dyrare vilket i slutändan drabbar konsumenterna.
Dock påverkas inte exportbolag med marknad i Europa, menar han, och i viss mån kan svenska företag få konkurrensfördelar av Suezstoppet, menar han.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.
Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.








