Dagens PS

Visas plan – vill att AI ska sköta dina affärer

Betaljätten Visa tar ett stort steg in i framtiden och presenterar "Visa Intelligent Commerce". (Foto: Visa)
Betaljätten Visa tar ett stort steg in i framtiden och presenterar "Visa Intelligent Commerce". (Foto: Visa)
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud
Uppdaterad: 30 apr. 2025Publicerad: 01 maj 2025

Ny teknik kan förändra hur vi handlar. En jätte inom betalningar utforskar nu möjligheterna med artificiell intelligens för framtidens shopping.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Betalningsföretaget Visa har nyligen presenterat “Visa Intelligent Commerce”, ett initiativ som syftar till att integrera artificiell intelligens i processen för handel och betalningar. Genom detta öppnar Visa sitt nätverk för utvecklare av AI-agenter, med tanken att dessa i framtiden ska kunna utföra inköp på användarnas vägnar.

Detta steg markerar en potentiell förändring i hur konsumenter interagerar med marknaden och genomför transaktioner, skriver Visa i ett pressmeddelande.

Låt Visa AI hjälpa dig hålla koll på saker och köpa saker, åt dig. (Foto: Visa)
Låt Visa AI hjälpa dig hålla koll på saker och köpa saker, åt dig. (Foto: Visa)

Möjligheterna och utmaningarna med AI-agenter som shoppers

Konceptet innebär att AI-agenter kan komma att hantera allt från att söka efter produkter till att genomföra köp, baserat på förinställda preferenser och ekonomiska ramar som användaren definierar.

Jack Forestell, produkt- och strategichef på Visa, ser detta som en naturlig utveckling i linje med tidigare skiften inom handeln. Han menar att tilliten till dessa agenter, både från användare, banker och säljare, kommer att vara avgörande för adoptionen. Liknelsen dras till övergången från fysisk handel till online och sedan till mobila köp, där Visa nu positionerar sig för nästa potentiella era.

ANNONS

Senaste nytt

Säkerhetsaspekter och samarbeten

En central fråga i utvecklingen av AI-driven handel är säkerheten. Visa betonar att man bygger vidare på sin erfarenhet inom riskhantering och bedrägeribekämpning. Genom samarbeten med ett antal företag inom AI-sektorn, inklusive Anthropic, IBM, Microsoft, Mistral AI, OpenAI, Perplexity, Samsung och Stripe, avser Visa att skapa en plattform för säker AI-handel. Fokus ligger på att etablera trygga processer för transaktioner som utförs av AI-agenter.

E-handeln faller tungt och stämningen är dyster

E-handeln i Sverige tappar rejält jämfört med starten på året i fjol och så här förklarar branschorganisationen den svaga inledningen. “Att e-handeln

ANNONS

Teknisk infrastruktur för AI-handel

Visa Intelligent Commerce introducerar en uppsättning API:er och ett partnerprogram för AI-plattformar. Detta ska underlätta för utvecklare att integrera Visas AI-handelsfunktioner. Bland de tekniska komponenterna finns:

  • AI-Ready Cards: En lösning som ersätter traditionell kortinformation med tokeniserade digitala koder i syfte att öka säkerheten och förenkla integrationen för utvecklare. Systemet är utformat för att verifiera att en AI-agent har tillåtelse att agera på en konsuments vägnar.
  • AI-Powered Personalization: Användare har möjlighet att dela information om sina utgifter och köpbeteenden med samtycke, vilket potentiellt kan förbättra agentens förmåga att ge relevanta rekommendationer. Användaren behåller kontrollen över denna datadelning.
  • Simple and Secure AI Payments: Systemet möjliggör för användare att definiera gränser och villkor för agentens transaktioner. Handelsinformation delas med Visa i realtid för att möjliggöra transaktionskontroller och hantering av eventuella tvister.

Visas befintliga betalteknik, inklusive API:er för tokenisering och autentisering, kommer att användas för att underbygga säkerheten i dessa transaktioner. Företagets erfarenhet inom bedrägerihantering och dess dataplattform utgör grunden för Visa Intelligent Commerce-programmet.

Initiativet från Visa innebär ett steg mot en framtid där AI kan spela en större roll i konsumenters vardagliga inköp. Utvecklingen kommer sannolikt att präglas av en fortsatt diskussion kring säkerhet, integritet och användarkontroll i denna nya form av handel.

Var tionde köp i butik försvinner till 2026

Köpen i butik har minskat under ett antal år. Den utvecklingen fortsätter. Nu kommer en ny rapport om hur e-handeln omformar shoppingen. E-handeln

Läs också:

Måns Zelmerlöw om drogerna, skilsmässan och vägen tillbaka. News 55

Är din nya elbil en tickande hälsobomb på motorvägen? E55

ANNONS

Trump: Väljarna visste att de röstade på tullar. Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

Åsa Wallenrud
Åsa Wallenrud

Teknik- och motorentusiast som bevakar bilvärlden.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS