Dagens PS

Vanligt med AI i företag men strategi saknas

AI
Hälften av de finska företagen i undersökningen svarar att de använder AI, men få har en strategi för användningen av tekniken. (Foto: Matt Rourke/AP/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 14 jan. 2026Publicerad: 14 jan. 2026

Hälften, 51 procent av företagen i Finland som sysselsätter minst tio personer, använder AI men endast ett fåtal har en strategi för den nya tekniken.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Enligt en undersökning som Arbetshälsoinstitutet gjort och som refereras av TT har bara 17 procent av företagen en AI-strategi.

Av de finska företagen som använder artificiell intelligens är tekniken koncentrerad till avgränsade uppgifter.

I många av företagen är AI fortfarande på experimentell nivå, exempelvis när det gäller beslut kring personalfrågor. Där är det mer undantag än regel att artificiell intelligens används.

Läs också: AI-boomen slår till – svenskt bolag ser 400 procent högre priser Realtid

Så säger professorn om AI-användningen

”Företagen verkar gå framåt med användningen av artificiell intelligens steg för steg. Användningen inleds i de verksamheter där fördelarna är lättast att uppnå och riskerna är minst”, säger forskningsprofessor Tuomo Alasoini vid Arbetshälsoinstitutet till TT (obs, inloggning krävs).

Rapporten, som omfattar finska företag, visar att en majoritet av de som använder AI även tillämpar generativ artificiell intelligens, till exempel ChatGPT.

”Företagen uppmuntrar personalen att testa generativ artificiell intelligens, men de utbildar inte personalen i hur de ska göra det. Detta väcker frågan om personalen har tillräckliga färdigheter att använda artificiell intelligens på ett effektivt och ansvarsfullt sätt”, säger Arbetshälsoinstitutets utvecklingschef Teppo Valtonen.

Dessa är riskerna med tekniken för företagen

ANNONS

I och med att det saknas en strategisk vägledning ökar risken att AI inte utnyttjas fullt ut och tillfördel för företagens verksamhet.

Det kan gå så långt att artificiell intelligens används utanför företagens kontroll, enligt rapporten.

Se klippet: Experten larmar: “AI gör oss dummare” DagensPS

Missa inte: Så växlar svenska verksamheter från AI-hype till faktisk nytta DagensPS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Kan ditt företag få bättre försäkringsvillkor till lägre kostnad?

Rätt företagsförsäkringar till rätt pris. Söderberg & Partners är Nordens största försäkringsförmedlare, vi hjälper dig att jämföra komplexa försäkringsvillkor och hitta rätt skydd – oavsett om det gäller företags-, grupp- eller privatförsäkringar. Boka ett kostnadsfritt rådgivningsmöte hos Söderberg & Partners (värde 5000 kr) och se vad ni kan tjäna på att byta företagsförsäkring.

Boka kostnadsfritt möte
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS