Dagens PS

Tack för den blundern, svenska staten!

Carl Bennet
Carl Bennet slår fast vad Sverige behöver göra för att stå starkt konkurrenskraftigt om tio år. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 18 juni 2020Publicerad: 18 juni 2020

Socialstyrelsen har beställt hundratals ventilatorer av Getinge – helt i onödan. För finansmannen Carl Bennet blev det i alla fall en lönsam affär.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Staten kan ha beställt för många ventilatorer av medicinteknikbolaget Getinge. Det rapporterar Dagens industri, Di.

Ventilatorer för miljonbelopp kan nu bli överflödiga, enligt tidningen. Formellt är det Socialstyrelsen som lagt beställningarna och den option som myndigheten sitter på kommer inte att användas .

Bakgrunden är att det helt enkelt inte varit så stor anstormning av patienter.

Getinge har hittills levererat 50 stycken av de 300 beställda ventilatorerna. Det är alltså optionen om att köpa ytterligare 300 stycken som nu inte kommer att användas.

Industri- och finansmannen Carl Bennet är huvudägare och styrelseordförande i Getinge.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Se aktuella erbjudanden på elkombin ID.7 Tourer här!

Sverige är ett kombiland, vi ser till att det förblir så. Vinterfolk kör Volkswagen ID.7 Tourer, elkombin för Sverige – med fyrhjulsdrift.Se erbjudandet här!

Se erbjudandet här!
ANNONS
ANNONS