Dagens PS

Strykpojken som blev tokrik

Paul Lederhausen
Paul Lederhausen

Så byggde Sveriges hamburgerkung upp sin förmögenhet.

79-årige Paul Lederhausen, svenska McDonald´s grundare, berättar i en nyutkommen bok om sin omtumlande uppväxt där pappan var benhård och mamman snäll och beskyddande.

I boken, ”Ständigt hungrig”, som är skriven av författaren och tidigare Expressen-journalisten Petter Karlsson, och som refereras av Dina Pengar, redogör Paul Lederhausen för hur han redan som 14-åring började sälja majblommor – och blev landets bästsäljare på majblommor.

”Jag insåg nästan ögonblickligen att det här var min grej. Försäljningen gick som en dans, nästan av sig självt. Jag förstod intuitivt när jag skulle smickra och när jag skulle vara lite fräck”, minns Lederhausen, skriver Dina Pengar.

I skolan gick det inget vidare. I synnerhet inte på matten. Och på gympan försökte han skyla blåmärkena som han tillfogats av sin far, som var missnöjd med sonens studieresultat.

”Min uppväxt var tuffare än de flestas: full av krav, slag och tårar, avslöjar Paul Lederhausen i självbiografin”.

LÄS MER: ”Paul Lederhausen om vägen till miljonerna”

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.