Småföretagarnas riksförbund kräver svar av klimat- och näringsdepartementet om vad som gäller på elmarknaden.
Småföretagare: Vad är det som gäller, Ebba?


Mest läst i kategorin
“Även om det just nu är relativt lugnt så är småföretagen hårt drabbade av elpriserna, marginalerna är små och företagen möter samtidigt många andra kostnadsökningar. Kostnadsökningar som är svåra att föra vidare till kunderna”, konstaterar branschorganisationen, medveten om att regeringen och EU aviserat fler kännbara skatte- avgiftshöjningar på el.
Detta kommer slå mot både småföretag och privata konsumenter, befarar Småföretagarnas riksförbund som vill att regeringen separerar den inhemska prissättningen på el från prissättningen för elexport.
Efterlyser enklare regler
Man reagerar även på att regelverket på området, som det i dag är utformat, är “komplext och svårtolkat”, framgår det i ett pressmeddelande.
I brevet till klimat- och näringsdepartementet vill förbundet ha svar på om regeringen tycker det är rimligt att södra Sverige ibland betalar tio gånger högre elpriser än övriga Sverige, men även om det är så klokt att låta elexporten styra elpriset.
Slutligen undrar Småföretagarnas riksförbund om det är rimligt att konsumenter och småföretag överför “hundratals miljarder” till Svenska Kraftnät, energiföretagen och staten i form av momsintäkter.
Läs även: Elpriset höjs – tvärtemot regeringens besked Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.