Dagens PS

Skistar nyinvesterar 598 miljoner

Skistar
Hemsedal är Norges näst största skidort och beskrivs ibland som Skandinaviens svar på Alperna. (Foto: Skistar)

Skistar gör en nyinvestering på 598 miljoner kronor till säsongen 2023/24, enligt ett pressmeddelande.

Skistar har positionerat sig som ett bolag med fjällupplevelser i Sverige och Norge året runt.

Det handlar inte längre bara om skidåkning, pistar och liftar.

Och nu berättar bolaget om beslutet att investera 598 miljoner kronor till 2023/24.

Här satsar Skistar mest pengar

Av investeringen på långt över en halv miljard kronor läggs mest pengar på vinterverksamheten med modernare liftsystem, bättre nedfarter och effektivare snöproduktion.

”Först på tur står bland annat en ny sexstolslift i Hemsedal till nästa vinter”, avslöjar Skistar.

Expressliften, Lodge Express som den heter, uppges ha en kapacitet på 3000 personer/timme och en längd på 1733 meter.

Dessutom byggs en ytterligare knapplift som komplement i mitten av skidområdet i anslutning till parken.

Kallas Skandinaviens svar på Alperna

Hemsedal är Norges näst största skidort och beskrivs ibland som Skandinaviens svar på Alperna.

En del av investeringsbudget är vikt även till sommaraktiviteter och affärsutveckling.

”i vill utveckla våra fjällanläggningar året runt samtidigt som vintersäsongen fortsatt utgör vår största verksamhet. För att både säkra framtidens fjällturism och våra gästers nöjdhet investerar vi i konkreta och bättre skidupplevelser här och nu. Därför känns det särskilt bra att redan till nästa vinter kunna presentera en helt ny lift i Hemsedal”, säger Stefan Sjöstrand, vd och koncernchef på SkiStar AB.

Läs mer om Skistars visioner till 2030 här.

Läs även: Skistar: Vi kan gynnas av klimatkrisen

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.