Dagens PS

Rekordmånga konkurser första kvartalet

Konkurser ökar på rekordnivå
Teknikmagasinet försattes nyligen i konkurs igen.(Foto: CHRISTINE OLSSON/TT)
TT Nyhetsbyrån
TT Nyhetsbyrån
Uppdaterad: 01 apr. 2024Publicerad: 01 apr. 2024

Antalet konkurser i Sverige fortsätter att vara högt. Under årets första tre månader gick 2 784 företag i konkurs, vilket är en ökning med 59 procent jämfört med ett år tidigare, enligt kreditupplysningsföretaget Syna.

ANNONS

Mest läst i kategorin

I mars gick 803 aktiebolag i konkurs, en ökning med 43 procent.

Det är framför allt små och medelstora företag som drabbas, ofta med få antal anställda, vilket gjort att förhållandevis få förlorat jobbet sett till antalet konkurser.

ANNONS

En förklaring till att företag går omkull är det höga ränteläget.

Kreditupplysningsföretaget spår fler konkurser det närmaste halvåret, särskilt i byggsektorn och restaurang- och handelsbranschen.

Samtidigt finns det ljuspunkter inom till exempel industrisektorn vilket har betydelse för sysselsättningen i landet.

NIKLAS SVAHN/TT

Relaterade artiklar:

Risken för konkurs stiger överallt. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Ledarskapsevent - Beteendeförändring

Astrakan logo

Hur förändrar man beteenden? Emma Holmgren delar med sig av en forskningsbaserad modell för att skapa nya vanor.


Läs mer och boka
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS