Dagens PS

Försäljningen klättrar på nytt i näringslivet

Försäljningen fortsätter klättra för företagen i det svenska näringslivet, om än försiktigt. (Foto: TT)
Försäljningen fortsätter klättra för företagen i det svenska näringslivet, om än försiktigt. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 24 aug. 2020Publicerad: 24 aug. 2020

Återhämtningen av svenska näringslivets försäljning fortsatte försiktigt i juli. Försäljningen ökade med 1 procent jämfört med föregående månad, visar SCB:s försäljningsindikator.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Det är andra månaden i rad med en stigande försäljning i näringslivet. Men försäljningen är långtifrån på samma nivå som före krisen.

Kalenderkorrigerat och jämfört med juli i fjol minskade försäljningen med 9 procent.

“Försäljningen var fortsatt svag i många branscher i juli, men bland vissa som exempelvis motorfodonsindustrin och hotellbranschen var minskningen jämfört med förra året inte lika stor nu som i april och maj månad”, säger Julia Hachichou, nationalekonom på SCB.

Andra branscher som resebyråer och flyg ser fortsatt stora försäljningsbortfall.

Med anledning av det stora intresset för coronakrisens effekter på svensk ekonomi publicerar Statistikmyndigheten SCB preliminär försäljningsstatistik för juli 2020. Publiceringen sker utanför ordinarie produktion.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS