Dagens PS
Bybit

En ny standard

Nordea: Risken minskar för djup recession

Nordea
Sverige befinner sig i en teknisk recession, men en djupare lågkonjunktur bör kunna undvikas, tror Nordea. (Foto: TT)

Sverige befinner sig i en teknisk recession, men en djupare lågkonjunktur bör kunna undvikas, tror storbanken Nordea.

”Sverige har en svag ekonomisk tillväxt den närmaste tiden. Inflationen normaliseras och räntesänkningar närmar sig, vilket bör minska risken för en djup recession. Räntorna kommer dock att förbli högre än före pandemin och hushåll och företag kommer att behöva anpassa sig till de högre finansieringskostnaderna”, skriver Nordea i sin economic outlook.

Både Sverige och Danmark befinner sig i så kallad teknisk recession, konstaterar banken som spår att Finland sannolikt går samma öde till mötes.

Nordea: Då ljusnar det

Men i Finland liksom i Sverige ljusnar det under andra halvåret, enligt konjunkturprognosen.

I Norge har räntorna äntligen nått sin topp, slår Nordea fast.

Banken anser för övrigt att utsikterna för världsekonomin är ”fortfarande relativt goda”.

Helge Pedersen, Nordeas chefsekonom, kommenterar utvecklingen i den globala ekonomin:

”Inflationen har sjunkit kraftigt och centralbankerna kommer sannolikt att börja sänka räntan i år. Det ökar chanserna för en mjuklandning, men osäkerheten är stor”.

Läs mer här.

Läs även: Handelsbanken: Då blir det fart i ekonomin Dagens PS

Läs mer: SEB: Då blir det en rejäl BNP-skräll Dagens PS

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.