Dagens PS

Momsmaffian tillbaka i Sverige – nu vädjar Skatteverket 

Skatteverket momsbedrägerier
Bedrägerierna har möjliggjorts bland annat med hjälp av handel med mobiler och annan elektronik (Foto: Claudio Bresciani/Janerik Henriksson/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 29 juni 2025Publicerad: 29 juni 2025

En andra våg av momsbedrägerier tycks skölja in över Sverige. Nu slår Skatteverket larm.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Mellan 2018 och 2022 förlorade Sverige omkring fem miljarder kronor i momsbedrägerier. Det handlade om organiserad brottslighet med kopplingar till internationella nätverk, ofta via skenaffärer med mobiltelefoner och annan elektronik.

Uppläggen möjliggjordes av EU:s momsfrihetsregler för gränsöverskridande handel, där brottslingarna utnyttjade reglerna för att få ut moms de aldrig hade rätt till. 

När Skatteverket slog larm blev det politisk fart. Den dåvarande regeringen införde motåtgärder och hittills har över 60 personer dömts.

Men nu verkar brotten ha gjort comeback, något som fått Skatteverket att komma med en vädjan. Nu vill man att regeringen gör verklighet av de lagförslag som legat på bordet sedan i fjol. 

”Det skulle förbättra möjligheterna att förhindra brott”, säger sektionschef Liz Kilenius till Dagens Industri

Samma bluff – ny generation bedragare

Enligt källor till Dagens Industri tros den nya vågen av momsbedrägerier ledas av personer baserade i Sverige. 

Flera av dem har tidigare utretts av Ekobrottsmyndigheten, men sluppit åtal. Nu misstänks de återigen ligga bakom avancerade upplägg där skattepengar försvinner i karusellhandel och skenaffärer.

Jerker Asplund, svensk åklagare på EU:s åklagarmyndighet EPPO, bekräftar att Sverige är utsatt:

ANNONS

”Jag kan bekräfta att fenomenet fortsätter. Just nu har vi tre stora ärenden där brott misstänks ha riktats mot Sverige”. 

Han säger även att de misstänkta gärningspersonerna hittat nya sätt att kringgå de gamla motåtgärderna:

”Vi ser mer radikala grepp än att gärningspersonerna enbart bytt produkter i sina upplägg”.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

För många IT-projekt misslyckas – här är misstagen du måste undvika

22 maj 2025

”Lugnet före stormen”

Redan i höstas varnade bedrägeriexperten Peter Forsman för att en ny våg av momsbedrägerier kan vara på väg.

“Jag är rätt övertygad om att det vi ser nu är lugnet före stormen. Det kommer tillbaka”, sa han till Dagens Nyheter.

Han menade att de verkliga huvudmännen i härvorna aldrig åkt fast. 

“De individerna sitter nu och skapar bolag i andra europeiska länder. Det är EBM och Skatteverket medvetna om”, sa Forsman. Han fortsatte: 

“Med tanke på att man också växlat över till nya produktsegment känns det mest som en tidsfråga innan Sverige har det över sig igen”.

ANNONS

Missa inte: Han krävs på 140 miljoner – efter grovt momsbedrägeri. Dagens PS

Skatteverket vill kunna stoppa bolagen i tid

För att möta hotet vill Skatteverket ha nya befogenheter. Redan i maj 2024 lade en statlig utredning fram flera skarpa förslag – bland annat att myndigheten ska få:

  • dra tillbaka momsregistrering för misstänkta bolag
  • frysa tillgångar på skattekonton under utredning
  • neka momsregistrering om uppgifter om ägare är oklara

Enligt Di har nästan alla remissinstanser ställt sig bakom förslagen – men än har regeringen inte lagt fram någon proposition.

”Vi ser väldigt mycket fram emot att den föreslagna lagstiftningen blir verklighet”, säger Liz Kilenius. ”Att kunna avregistrera bolag för moms vid tecken på fusk skulle till exempel underlätta det brottsförebyggande arbetet väldigt mycket.”

Europas största momsbedragare 

Hotet är inte isolerat till Sverige. I vintras slog EPPO till mot en stor organisation i Europa som misstänks ha tjänat över 5 miljarder euro genom liknande momsbedrägerier i Italien, Spanien, Bulgarien och Kroatien. Totalt utreds 200 personer och 400 företag, flera med kopplingar till kända maffiaklaner.

Vill du få dagens viktigaste nyheter direkt i inkorgen?

ANNONS

Enligt både Skatteverket och Peter Forsman är det avgörande att Sverige inte halkar efter i kampen.

“Det är en ny verklighet som svenska myndigheter gör bäst i att rusta sig mot. Allt annat riskerar att senare komma att kallas vårdslöst och naivt”, sa Forsman till DN. 

Så funkar bluffen – steg för steg

Många av de misstänkta momsbedrägerierna följer ett återkommande mönster. I en genomgång från Dagens Nyheter beskrivs hur företag utnyttjar EU:s regelverk där varor som säljs mellan medlemsländer är momsbefriade.

Ett vanligt momsbedrägeri bygger på att varor snurrar runt mellan flera olika EU-länder.

Upplägget börjar med att ett företag i ett EU-land säljer varor, till exempel mobiltelefoner, till ett företag i ett annat EU-land. Sedan säljs varorna vidare inom landet, men momsen betalas aldrig in till staten.

I nästa steg går varorna genom flera bolag som redovisar moms korrekt – för att dölja bedrägeriet – innan de exporteras igen till en köpare i ett annat EU-land utan moms, så kallad omvänd momsplikt. 

Resultatet: Skatteverket betalar ut moms som aldrig betalats in, och kriminella tjänar stora pengar utan att någon riktig affär har ägt rum.

Läs också: Skatteverket har stoppat 12 878 misstänkta fel. Dagens PS

ANNONS
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS