Jodå, det blir jul även i år. Julklappar också. Nu lämnar Svensk handel sin prognos över hur mycket vi kommer att handla julklappar för.
Hoten mot julfriden: Temu och Shein


Mest läst i kategorin
En av årets viktigaste försäljningsperioder för handeln är i full gång. Den ser ut att gå plus, enligt Svensk handel.
Organisationens prognos talar om en ökning av julklappsförsäljningen jämfört med förra året.
Totalt kommer vi att handla julklappar för 24,5 miljarder kronor, enligt Svensk handel som samtidigt pekar på att många fortsätter handla från Temu och Shein, de två stora kinesiska plattformarna.
Tomten? Nej, tomtemor i år också. Dagens PS
Bättre ekonomi i år
Bakgrunden till att försäljningen ser ut att öka är att många konsumenters ekonomiska situation förbättrats sedan förra julen, i spåren av räntesänkningar och reallöneökningar.
”Julhandeln är en otroligt viktig försäljningsperiod för stora delar av handeln och såväl företag inom sällanköpshandeln som dagligvaruhandeln ser framemot ett högt tryck i butiken”, säger Svensk handels chefsekonom Maria Mikkonen.
”En stark julförsäljning är för många handelsföretag direkt avgörande och därför är det glädjande att prognosen indikerar en ökning från förra året”, tillägger hon.
”Det är för oss tydligt att köpkraften är på väg tillbaka på allvar vilket är viktigt inte bara för handelsföretagen, utan för samhället i stort. Det råder en bred samsyn kring att det är genom konsumtion som vi tar oss ur denna långdragna lågkonjunktur.”

Senaste nytt
En av fem handlar kinesiskt
Det som är smolket i glädjebägaren för Svensk handel är att svenskarna fortsätter att handla från Temu och Shein i hög grad.
Var femte svensk säger i en undersökning att de förmodligen eller helt säkert kommer att handla via dessa plattformar.
”Det är oroväckande att ultra fast fashion-trenden håller i sig. Att ge bort en present från någon av dessa kinesiska online-marknadsplatser är raka motsatsen till att visa omtanke. I värsta fall kan gåvan vara farlig”, påpekar Maria Mikkonen.
”Det är positivtatt tullfriheten på varor under 150 euro nu försvinner, och vår förhoppning är att detta ska visa på betydligt färre julklappar från Temu eller Shein nästa jul.”
Det här skyller vi på för att ta ett glas. Dagens PS
20 procent för leksakshandeln
Julhandeln är klart viktigast för leksakshandeln, vars december-försäljning stod för en femtedel av helårsförsäljningen förra året.
Andra branscher som gynnas lite extra av att det nalkas jul är guld- och smyckeshandeln, kosmetik- och skönhetshandeln samt bokhandeln.
De drar ner mest på klapparna i år. Dagens PS

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.












