Dagens PS

Hexagon: Han efterträder stjärn-vd:n

Hexagon
Paolo Guglielmini efterträder Ola Rollén som vd för Hexagon vid årsskiftet. (Foto: Hexagon / TT / montage)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 27 juni 2022Publicerad: 27 juni 2022

Ola Rollén lämnar snart vd-posten för Hexagon och är på förslag som ny styrelseordförande – här är hans efterträdare.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

I ett pressmeddelande skriver mätteknikbolaget i dag, måndag 27 juni, att Paolo Guglielmini efterträder Ola Rollén som vd för Hexagon.

Guglielmini tillträder som ny vd för Hexagon 31 december i år.

Han är i dag chief operating officer (COO) på börsjätten och chef för divisionen manufacturing intelligence (MI).

Före det ansvarade Paolo Guglielmini för bland annat strategi, affärsutveckling samt M&A.

Han uppges även haft en avgörande roll i det strategiska skiftet till en mer mjukvarucentrerad lösningsportfölj och tog enligt Hexagon tillsammans med sitt team MI till all-time-high under 2021.

Innan Paolo Guglielmini började på Hexagon 2010 arbetade han bland annat på CERN, den Europeiska organisationen för kärnkraftsforskning i Schweiz, samt på Accenture. Han har en Master of science i Engineering samt en MBA från IMD.

Den 1 oktober lämnar Hexagons nuvarande styrelseordförande Gun Nilsson posten, samtidigt som hon kliver av som vd för bolagets huvudägare MSAB.

MSAB har nu för avsikt att på årsstämmande och i samråd med nomineringskommittén föreslå Ola Rollén som ny styrelseordförande.

“Jag är glad över att vi har hittat en intern efterträdare som kommer att ge långsiktig stabilitet och kontinuitet till Hexagon. Samtidigt är vi i behov av föryngring när vi förbereder detta fantastiska företag för nästa stora strategiska steg. Jag har haft fullt fokus på Hexagons välbefinnande de senaste 22 åren och är tacksam över att få fortsätta följa företagets framgångsrika utveckling som styrelseordförande”, säger Ola Rollén.

ANNONS

“Under sina 22 år som vd och koncernchef har han växt företaget från 150 MEUR i börsvärde till en multinationell ledare inom digitala lösningar med ett börsvärde om 30 mdEUR. Han har tillfört ett enormt värde till både aktieägare, industri och samhälle”, säger Gun Nilsson om Rolléns prestationer.

Läs även: Hexagon höjer utdelningen – överraskar med rekord

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS