Dagens PS

"Har glömt hur man plogar": Kan kosta miljoner

Snöfattiga vintrar gör snöröjningen ovan och kan kosta miljoner
Riktningen är tydlig men att ta sig fram besvärligt. Göteborg i vinterskrud. Snöröjningen har mycket att kämpa med. (Foto: Björn Larsson Rosvall/TT)
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren
Uppdaterad: 13 jan. 2026Publicerad: 13 jan. 2026

Varma och snöfattiga vintrar – och sedan en snösmocka. Det kan kosta Göteborg många miljoner. ”Inte plogat på flera år”, är förklaringen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Snöovädret på sistone har inte bara gjort tillvaron jobbig för fotgängare, bilister och alla andra drabbade.

Det har även ansträngt snöröjning och snösväng till det yttersta – inte minst som en följd av klimatförändringar vi sett.

Århundradets vinter: Europa varnas för polarvirvel. Dagens PS

Tappar rutinen utan snö

De varma vintrar vi haft har nämligen gjort snöröjarna ringrostiga, skriver GP. De har inte fått upprätthålla sin vintersäsong som vi varit vana vid i Sverige.

”Våra snöröjare fick ingen praktik förra säsongen”, säger Morgan Davidsson, avdelningschef vid stadsmiljöförvaltningen i Göteborg, hos GP.

”Sedan ska de ut nu och göra något de inte gjort på två år”.

Göteborg har avsatt 145 miljoner kronor till snöröjning i årets budget. Men för snöröjarna i Göteborg är det omöjligt att hålla rutin och erfarenhet levande med snöfattiga vintrar.

Förra vintersäsongen kom det ingen snö alls, som ett exempel.

ANNONS

Expertens bästa strategi: Så hanterar du vintermörkret. Dagens PS

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Historiskt tredje kvartal för det noterade guldbolaget: Akobo Minerals tar klivet in i lönsamhet

01 dec. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

29 nov. 2025

”En konst att ploga”

”Det är en viss konst att ploga snö, det är inte vem som helst som klarar det. Men våra snöröjare fick alltså ingen praktik förra säsongen”, konstaterar Morgan Davidsson.

Det stora arbetet just nu är att bli av med all snö som ligger i stora vallar och gör det svårt för göteborgarna att ta sig fram, vare sig man går, åker bil eller reser kollektivt.

Man måste normalt frakta snön till några av de deponier som finns i utkanten av Göteborg, men har nu fått dispens för att dumpa snön i älven.

Elcyklar i snön i Göteborg där snöröjningen har stora problem och där framkomligheten varit en utmaning för alla denna vinter. (Foto: Adam Ihse/TT)

Kommer att kosta miljoner

Den tuffa vintern, snömängderna och ovanan vid att ploga kan samtidigt bli dyr för Göteborgs skattebetalare, på flera sätt.

Totalt har kollektivtrafikens bolag Västtrafik hittills fått in 28 000 krav på ersättning för förseningar och andra problem, orsakade av sen eller inställd kollektivtrafik.

ANNONS

”Vi jobbar febrilt på att få ut ersättning till resenärerna”, skriver Malin Linekrans, verksamhetschef på kundservice hos Västtrafik, hos GP.

Hon vet inte vad räkningen för bolaget landar på men säger att ”jag bedömer att vi kommer att landa någonstans mellan 4–5 miljoner”.

Skiftet: Så tar vapnen över Göteborg. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

Torbjörn Karlgren
Torbjörn Karlgren

Reporter på Dagens PS med gedigen bakgrund som bland annat bevakar privatekonomi.

ANNONS
Kan ditt företag få bättre försäkringsvillkor till lägre kostnad?

Rätt företagsförsäkringar till rätt pris. Söderberg & Partners är Nordens största försäkringsförmedlare, vi hjälper dig att jämföra komplexa försäkringsvillkor och hitta rätt skydd – oavsett om det gäller företags-, grupp- eller privatförsäkringar. Boka ett kostnadsfritt rådgivningsmöte hos Söderberg & Partners (värde 5000 kr) och se vad ni kan tjäna på att byta företagsförsäkring.

Boka kostnadsfritt möte
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS