Dagens PS

Försov sig – nu får han böta 125 000 kronor

Advokaten försov sig
Vissa försovningar är dyrare än andra. Genrefoto. (Foto: Pexels och Viktoria Bank/TT)
Matilda Habbe
Matilda Habbe
Uppdaterad: 11 feb. 2026Publicerad: 11 feb. 2026

Att dyka upp i tid är en självklarhet, kanske inte minst i domstol. För en advokat som gång på gång misslyckades med just det blev konsekvenserna minst sagt kännbara.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Efter flera incidenter där han antingen kom kraftigt för sent eller uteblev helt från förhandlingar har Advokatsamfundets disciplinnämnd slagit fast att advokaten grovt åsidosatt sina plikter. 

Påföljden blir både en varning och en straffavgift på 125 000 kronor. Det rapporterar Dagens Juridik. 

Missa inte: Banken säger stopp – svenskar irriterar omvärlden. Dagens PS

Förhandlingar ställdes in

Bakgrunden är en rad händelser vid olika domstolar. I minst två fall uteblev advokaten helt från huvudförhandlingar, vilket ledde till att de fick ställas in. I ett av fallen innebar det att klienten riskerade att hållas frihetsberövad längre än nödvändigt.

Vid ett annat tillfälle dök advokaten upp först en och en halv timme efter utsatt tid till en förhandling med många inblandade. Domstolen valde då att skära ned ersättningen för uppdraget. 

I ytterligare ett ärende brast kommunikationen med tingsrätten kring en ung klients fortsatta häktning.

Läs även: ”Jag är helt körd”: Advokat efter att ha förskringat 14 miljoner. Realtid

Mobilen laddade ur 

ANNONS

Advokaten har i sina yttranden medgett vissa misstag men också försökt förklara dem. När advokaten försov sig till en mordrättegång i Linköpings tingsrätt förklarade han, enligt SVT, förseningen med att hans mobiltelefon laddat ur under natten. 

När det gäller häktningsfrågan har advokaten uppgett att ett telefonsamtal med tingsrätten inte dokumenterades korrekt, vilket enligt honom ledde till missförstånd.

Disciplinnämnden gör dock en annan bedömning. Enligt nämnden har advokaten vid samtliga tillfällen brustit i sitt ansvar och därmed åsidosatt de krav som ställs på yrkesrollen.

Utöver varningen anser nämnden att det finns särskilda skäl för en hög straffavgift. Summan landar, som nämnt, på 125 000 kronor.

Läs också: Gigantisk miss – 12 kronor blev 361 miljarder. Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

Matilda Habbe
Matilda Habbe

Bevakar i huvudsak privatekonomi, pension och bostadsmarknad för Dagens PS. Brinner för att göra svåra ämnen begripliga.

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS