Dagens PS

Företagarförbundet: Så halverar vi arbetslösheten

Företagarförbundet
Företagarförbundets ordförande Mats Assarsson. (Foto: Pressbild)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 23 maj 2025Publicerad: 23 maj 2025

Företagarförbundet tror sig sitta på hur lösningen hur den höga svenska arbetslösheten kan halveras snabbt – genom lärlingsjobb.

ANNONS

Mest läst i kategorin

Spela klippet

Gustavsberg: Den svenska ikonen som överlevt allt

02 dec. 2025
ANNONS

“Det är svårt att hitta ett mer kostnadseffektivt sätt att bekämpa arbetslöshet och kompetensbrist samtidigt”, skriver Företagarförbundet i ett pressmeddelande.

Förbundet konstaterar att Sverige i dag har ett av Europas högsta arbetslöshetstal.

Och medan företagen lider av kompetensbrist söker hundratusentals människor arbete.

Företagarförbundet: Tydlig paradox

“Paradoxen är tydlig”, slår förbundet fast och pekar på att behovet samtidigt är stort av skatteintäkter för att investera i försvaret, klara energiförsörjningen och sjukvården samt kostnaderna med rättsväsendet.

“Regeringen diskuterar lån och skattehöjningar, men det är lösningar som riskerar att bromsa snarare än att bygga. Istället borde fokus ligga på att fler människor arbetar, betalar skatt och bidrar till tillväxt. Det är här småföretagen kommer in i bilden”, skriver Företagarförbundet med ordförande Mats Assarsson vidare.

ANNONS

Senaste nytt

PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025
Ola Skogö - Modulärt byggande för flexibla samhällen
Spela klippet
PS Partner

Därför växer modulärt byggande i Sverige

19 nov. 2025

“Det gör modellen kostnadseffektiv”

Företagarförbundet efterlyser tillväxtjobb, en modern form av lärlingsjobb där utbildningen sker på plats i det företag där kompetensen behövs.

“Den anställde arbetar deltid och utbildas under resten av arbetstiden – med lön. Företaget betalar en del av lönen, staten står för resten genom befintliga stödinsatser. Det gör modellen kostnadseffektiv och snabbt genomförbar”, skriver förbundet i ett pressmeddelande och dömer ut regeringens lösning med skatteöjningar på problematiken, som man anser “riskerar att bromsa snarare än att bygga”.

ANNONS

Fokus bör enligt Företagarförbundet ligga på att fler människor kommer i arbete och bidrar med skatt och tillväxt.

Slutsats: Här skapas de nya jobben

Man påpekar att fyra-fem jobb skapas av småföretag och medelstora företag och att det förslag som förbundet nu presenterar snabbt skulle halvera dagens arbetslöshet.

“Sverige har omkring 1,2 miljoner små och medelstora företag. Om bara vart femte av dessa anställer en person genom tillväxtjobb skapas upp till 240 000 nya jobb. Det skulle i praktiken halvera arbetslösheten.”

Den säsongsjusterade arbetslösheten i Sverige uppgick till 8,5 procent i april.

Läs även: Kravet: Därför behövs en småföretagarminister Dagens PS

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Fonder

Intresserad av försvarsfonder? Glöm inte att läsa det finstilta

05 dec. 2025
ANNONS
ANNONS