Även om arbetslösheten sjunkit i Sverige två månader i rad är nivån fortfarande hög – så många fler går arbetslösa i dag jämfört med för ett år sedan.
Färre arbetslösa – men ta det med en nypa salt


Därför skriver Arbetsförmedlingen också att siffrorna “ska ses med försiktighet”.
Närmare 373 000 personer var inskrivna på Arbetsförmedlingen i slutet av mars, vilket innebär en arbetslöshet på 7,1 procent.
Så många fler är arbetslösa
Omkring 18 000 fler personer är i dag utan jobb jämfört med för ett år sedan, konstaterar myndigheten.
“Arbetslöshetsnivån följer vår prognos men vi följer utvecklingen noggrant. Det är ovisst i omvärlden och vi analyserar löpande hur den svenska arbetsmarknaden påverkas”, säger Emil Persson, arbetsmarknadsanalytiker på Arbetsförmedlingen, i en kommentar.
Fortfarande gäckar den svaga ekonomin arbetsmarknaden. I mars varslades drygt 5 100 personer om uppsägning, vilket indikerar en svagare svensk jobbmarknad.
Arbetsmarknaden i mars i korthet:

Missa inte: Arbetsförmedlingen: Varsel inte bara mörker Dagens PS

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.
Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.








