Dagens PS

Få småföretagare har en hållbarhetsplan

småföretag
Väldigt få svenska småföretagare bedriver hållbarhetsarbete, ändå är det många företagare som tror att det ger konkurrensfördelar. (Foto: TT)

Väldigt få svenska småföretagare bedriver hållbarhetsarbete, ändå är det många företagare som tror att det ger konkurrensfördelar.

Enligt en ny klimatrapport från Visma Spcs föreställer sig fem av tio småföretagare att det gynnar konkurrensen på marknaden att ha en fastställd hållbarhetsstrategi.

Trots det har färre än två av tio småföretagare (19 procent) en sådan plan.

Det finns runt en miljon småföretag i Sverige enligt Bolagsverket.

”Eftersom fyra av fem nya jobb skapas i små och medelstora företag är de en nyckel för att bygga ett hållbart samhälle. Företag som arbetar aktivt med hållbarhet skapar nya affärsmöjligheter, fördjupar sina kundrelationer och blir en mer attraktiv arbetsgivare”, säger Boo Gunnarson, företagarexpert på Visma Spcs, i en kommentar.

EU:s nya lag på området påverkar småföretag

Den vanligaste orsaken till att en stor majoritet saknar en hållbarhetsplan är att kunderna inte efterfrågar det.

År 2024 träder EU:s nya lag om hållbarhetsredovisning Corporate Sustainability Reporting Directive, CSRD, i kraft.

Då blir kraven på hållbarhetsredovisning betydligt mer omfattande och ungefär 50 000 företag inom EU måste hållbarhetsrapportera, jämfört med de cirka 12 000 företag som omfattas av dagens regler.

Det väntas påverka även små företag. Leverantörer som saknar en hållbarhetsstrategi riskerar att bli bortvalda.

Vismas klimatrapport syftar till att hjälpa småföretag i arbetet att ”mäta, rapportera och få insikt i hur de kan reducera sitt klimatavtryck genom några knapptryck i bokföringssystemet”, säger Helene Struthers, digitaliseringsexpert på Visma Spcs, i pressmeddelandet.

Läs även: Folkets krav på företag: Ta större samhällsansvar

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.