Slutsatsen är att ”vi borde kunna klara oss mindre dåligt jämfört med resten av Europa”.
Den bedömningen gör Robert Bergqvist, chefsekonom på SEB och en av tre experter som SvD talat med.
I dagsläget tänker banken inte justera sina prognoser. Dock tar man höjd för en mer utdragen återhämtning med den ökade smittspridning som sker just nu.
I metropoler som Paris, Madrid och New York har antingen nya coronarestriktioner införts eller är på gång.
När det gäller Sveriges ekonomi bedömer proffsen att den är starkare än i många andra länder med en låg statsskuld, en mindre och inte lika skör tjänstesektor samt en väl fungerande digital infrastruktur, som både gör att svenskarna i stor utsträckning kan arbeta på distans och shoppa varor hemifrån.
Annika Winsth, chefekonom på Nordea, säger till Svenska Dagbladet att en andra coronavåg redan är inprisad i de flesta prognoser. Hon tror inte att politikerna stänger ned ekonomierna igen.
Lena Sellgren, chefekonom på Business Sweden, förklarar å sin sida i artikeln att de svenska exportföretagen ännu inte märkt av den ökade smittspridningen. Samtidigt konstaterar hon att över 70 procent av svensk export går till Europa där många länder uppges gå ”riktigt dåligt”.