Dagens PS

Efter sexism-anklagelser från 1987: Toppchef avgår

boeing
"Artikeln är inte en reflektion av vem jag är", säger Niel Golightly. (Foto: TT)

Flygbolagets Boeings kommunikationschef Niel Golightly väljer att avgå efter klagomål från anställda, uppger bolaget. Anledningen är en 33 år gammal debattartikel där han anser att kvinnor inte bör delta i strid. 

Flygplanstillverkaren Boeings kommunikationschef Niel Golightly avgår efter klagomål från anställda, uppger bolaget. Anledningen är en 33 år gammal debattartikel där han anser att kvinnor inte bör delta i strid. 

Norska sajten Aksjelive skriver att företaget i ett pressmeddelande uppger att de inte delar åsikterna i debattartikeln och att ”det inte återspeglar Niels åsikter idag”.

I pressmeddelandet skriver Niel Golightly:

”Min artikel var en 29-årig maritim pilot under kalla krigets vilda bidrag till en debatt som pågick vid den tiden. Mina argument var pinsamt felaktiga och stötande”.