Boeings vd Dennis Muilenburg får lämna bolaget med omedelbar verkan. Detta efter krascherna med planet Boeing 737 Max.
Boeings vd får sparken efter krascherna


Dennis Muilenburg petades i oktober som ordförande och nu får han även lämna sin post som vd, rapporterar CNBC.
Beslutet kommer efter två krascher med modellen 737 Max, där 346 personer ombord omkom. I ett förhör med den amerikanske kongressen erkände den numera sparkade vd:n att han känt till säkerhetsbristerna.
”Styrelsen har beslutat att en förändring i ledarskapet var nödvändigt för att återställa förtroendet när bolaget fortsätter arbetet med att reparera relationer till tillsynsmyndigheter, kunder och alla andra intressenter”, skriver flygplanstillverkaren i ett pressmeddelande enligt SvD Näringsliv.
Styrelseördföranden David Calhoun tar över i januari.
Boeings aktie steg med 2,5 procent efter beskedet.
Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.








