Dagens PS
Bybit

En ny standard

Arbetslösheten sjunker: "Ser något ljusare ut"

försvinner jobben
Arbetsförmedlingens analyschef Annika Sundén tror att många jobb försvinner när statens stödåtgärder till företag upphör. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 19 okt. 2020Publicerad: 19 okt. 2020

Arbetsförmedlingen sänker sin prognos över arbetslösheten för nästa år, rapporterar Ekot.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Arbetsförmedlingen sänker sin prognos över arbetslösheten för nästa år, rapporterar Ekot.

Bedömningen nu är att arbetslösheten kommer att stiga till 9,6 procent i början av nästa år. I en tidigare bedömning låg siffran på 11,2 procent.

”Vi ser att det har ljusnat något på arbetsmarknaden och att arbetslösheten inte ökar i samma omfattning som tidigare”, säger Annika Sundén, analyschef på Arbetsförmedlingen till Ekot.

”Ekonomin har kommit igång mer än vi bedömde före sommaren, vi såg att vi nådde en botten under sommaren så det är en relativt stor justering. Samtidigt ska man komma ihåg att det är en allvarlig kris på arbetsmarknaden fortfarande och den kommer att ha långvariga effekter men det ser något ljusare ut”.

Läs mer på SR.se.

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Alla dina digitala tillgångar. Ett konto.

På Bybit samlar du alla dina kryptotillgångar på ett och samma konto. Handla, låna och använd ditt saldo utan att flytta värde mellan plånböcker. En enklare, tydligare och mer flexibel handelsupplevelse. En ny standard.

Kom igång!
ANNONS
ANNONS