Arbetsgivaravgifterna för nyanställda i enskilda firmor och småbolag ska minska ytterligare. Det meddelar regeringen under torsdagen och anger att åtgärden ska “stötta livskraftiga företag, skapa jobb och stärka återstarten av ekonomin”.
Arbetsgivaravgifterna för småbolag sänks ytterligare


Marc Malmaeus
Uppdaterad: 11 sep. 2020Publicerad: 11 sep. 2020
ANNONS
Mest läst i kategorin
ANNONS
Redan idag kan enmansföretag få nedsatta arbetsavgifter kopplade till sin första anställda under en tvåårsperiod. För löneutbetalningar till en viss nivå betalas enbart ålderspensionsavgiften, skriver Dagens Juridik.
Under torsdagen presenterar regeringen en utvidgning av programmet, vilken innebär att även en andra anställd kommer att omfattas av de nedsatta arbetsgivaravgifterna. Regeländringen gäller fram till årsskiftet 2022/2023. Förslaget ska vara inkluderat i höstbudgeten.
Läs hela förslaget här.
Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Laddhybrid-kampanj hos Volkswagen

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.
Se alla kampanjmodeller här!
ANNONS
ANNONS