Dagens PS

Är det rimligt att höja elskatten ännu mer?

dagens-fråga-elskatt
DAGENS FRÅGA – tyck till om dagens snackis direkt här på Dagens PS. (Foto: TT)
Joel Durén
Joel Durén
Uppdaterad: 13 nov. 2019Publicerad: 13 nov. 2019

DAGENS FRÅGA – tyck till om dagens snackis direkt här på Dagens PS. Vi lägger alltid upp resultatet från gårdagens fråga.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Nästan hälften av elskatten är i dag skatt, och Dina Pengar i Expressen berättar att elskatten fyrdubblats sedan avregleringen 1996 men att en ny höjning trots det stundar från årsskiftet när elskatten ska indexeras.

”Energiskatten på el är framför allt en så kallad fiskal skatt. Det innebär att den ska bidra med resurser till välfärden, där vi ser stora behov”, resonerar finansminister Magdalena Andersson (S).

Resultatet:

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Fakturera utan företag – tryggt, enkelt och prisvärt
invozio logo

Invozio erbjuder företag effektiva och transparenta lönehanteringslösningar för konsulter och anställda, utan dolda avgifter, endast 1,4 % per faktura. Vi tar hand om allt från bokföring och skatter till årsredovisningar, så att du kan fokusera på tillväxt och minska administrativa kostnader.

Jag vill ha mer info!
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS