Dagens PS

Fondsparandet i Sverige slår alla tiders rekord

Den samlade fondförmögenheten i Sverige uppgick vid utgången av januari i år till 5.159 miljarder kronor. (Foto: TT)
Den samlade fondförmögenheten i Sverige uppgick vid utgången av januari i år till 5.159 miljarder kronor. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 10 dec. 2019Publicerad: 10 dec. 2019

Nettosparandet fortsatte att öka på den svenska marknaden även under november och uppgick till totalt 11,4 miljarder kronor. Aktiefonder visade ett inflöde på 9,5 miljarder kronor och bröt därmed en trend med tre månader i rad med uttag.

ANNONS
ANNONS

Mest läst i kategorin

Långa räntefonder minskade med 1,0 miljarder kronor, medan korta sjönk 1,7 miljarder kronor.

Hos blandfonder ökade nettosparandet 4,0 miljarder kronor och för hedgefonder var den 0,1 miljarder kronor högre. Det visar färska siffror från Fondbolagens förening.

Den samlade fondförmögenheten i Sverige ökade under månaden med 70 miljarder kronor och uppgick vid utgången av november till rekordhöga 4 941 miljarder.

Hittills i år uppgår det totala nysparandet i fonder till 679 miljarder kronor. Den största delen har tillfallit långa räntefonder, följt av aktiefonder.

MånadTotalt sparande, mdkrAktiefonder, mdkr
November 201911,49,5
Oktober, 201914,3-1,5
September, 20199,9-2,5
Augusti, 20192,4-9,5
Juli, 201912,96,1
Juni, 20193,97,8
Maj, 20195,34,4
April, 20197,87,7
Mars, 20192,4-3,9
Februari 20193,13,5
Januari 20194,52,0
December 201829,815,3
November 2018-5,4-6,9
Oktober 2018-9,1-21,4
September 2018-3,0-2,7
Augusti 20184,53,0
Juli 201816,23,8
Juni 20181,8-3,8
Maj 20187,27,0
April 20184,2-0,4
Mars 20180,5-4,5
Februari 2018-1,2-8,2
Januari 20188,812

 

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
Sista möjligheten att teckna 22 maj
kinda brave logo svart

Den globala spelmarknaden har tagit fart och 400 miljoner nya spelare beräknas tillkomma till 2026. Särskilt det så kallade indie-segmentet växer kraftigt där börsaktuella svenska Kinda Brave är väl positionerade. Teckningsperioden för att vara med i bolagets börsresa från start pågår fram till den 22 maj.

Läs mer & teckna här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS