Dagens PS

Borde Sverige ha en e-krona?

dagens-fråga-e-krona
DAGENS FRÅGA – tyck till om dagens snackis direkt här på Dagens PS. Arkivbild. (Foto: TT)
Joel Durén
Joel Durén
Uppdaterad: 18 nov. 2019Publicerad: 18 nov. 2019

DAGENS FRÅGA – tyck till om dagens snackis direkt här på Dagens PS. Vi lägger alltid upp resultatet från gårdagens fråga.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

“Svenska sedlar och mynt lever på lånad tid. Men en utrotning av kontanter innebär risker.”

Så skriver Patricia Hedenius i en kommentar i Svenska Dagbladet. Riksbankschef Stefan Ingves har länge pratat om en “e-krona”, och snart kanske en sådan digital valuta blir verklighet.

Många tycker att kontanter mest är knöligt och bökigt att ha att göra med; swish eller kortbetalning är smidigare. Men vad skulle hända om de digitala systemen kraschar, och samhället redan avvecklat all kontanthantering?

Samtidigt kan en e-krona vara en smart drag för att motarbeta privata aktörer som till exempel Facebook, med sitt Libra-projekt.

“Att kunna välja e-kronor framför andra valutor präglade av globala storföretag eller banker borde vara en självklarhet. Det är bara att heja på Ingves för annars löper man risken att ens framtida digitala plånbok helt domineras av pengar med Mark Zuckerberg i profil”, avslutar Hedenius.

Resultatet:

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
ANNONS
Prova gratis i 30 dagar – fakturera och bokför direkt i molnet med Mineko

Mineko är ett prisvärt bokföringsprogram till soloföretagare med en omsättning under tre miljoner. Mineko har endast en prisnivå, inga påbyggnadspaket eller finstilta villkor. Prova gratis i 30 dagar, därefter 49kr/mån.

Prova gratis i 30 dagar
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
Privatekonomi

Jul för 100 miljarder – är det verkligen det vi vill ge varandra?

16 dec. 2025
ANNONS
ANNONS