Dagens PS

Zennströms pensionsoro – kräver möte med minister

pensioner
Skypemiljardären Niklas Zennström är en av de fyra riskkapitalisterna som oroar sig över AP-fondsreformen och nu begär ett möte med ansvarige ministern Niklas Wykman (M). (Foto: Lars Pehrson/SvD/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 27 nov. 2025Publicerad: 27 nov. 2025

Staten har bestämt att AP-fonderna ska minska, vilket får flera tunga svenska riskkapitalister att uttrycka oro över pensionerna och innovationsförmågan, skriver Di.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Bland andra Skype-grundaren Niklas Zennström, numera Atomico, varnar för följderna av reformen som från årsskiftet innebär att Första och Sjätte AP-fonderna försvinner.

Riskkapitalisterna, fyra till antalet, har skickat ett brev till finansdepartementet som tidningen tagit del av. Förutom Niklas Zennström står Staffan Helgesson (Creandum), Sophia Bendz (Cherry) och Pär-Jörgen Pärson (Northzone) bakom brevet där man begär ett möte med det ansvariga statsrådet, finansmarknadsminister Niklas Wykman (M)

Det vill riskkapitalisterna prata med Wykman om

Kvartetten slår fast att AP-fonderna har en ”en avgörande roll för att främja och upprätthålla Europas teknik- och innovationslandskap genom sina investeringar i riskkapitalfonder”.

I mötet med Wykman som de fyra riskkapitalisterna hoppas på vill de diskutera vad konsekvenserna kan bli om viktiga avvikelser görs ”från investeringar i alternativa investeringar” och då med betoning på riskkapitalfonder.

Uttrycker oro över pensionerna i Sverige

De understryker att en negativ effekt är att pensionerna blir lägre.

”Vi uppskattar avsikten att säkerställa hållbar långsiktig avkastning för svenska pensionärer, och vi är oroade över att en minskning av allokeringen till riskkapital som tillgångsklass skulle hindra AP-fondernas förmåga att leverera sådana avkastningar”, skriver Zennström och kompani i brevet till finansmarknadsministern, uppger Dagens Industri.

I förlängningen hotar det jobb, företag och tekniker och riskerar att bromsa upp innovationsutvecklingen i Europa och påverka Sveriges inflytande i sektorn, heter det vidare.

ANNONS

Tidningen berättar att finansmarknadsministerns pressekreterare förklarar att ett möte är på väg att bokas in. Wykman har tidigare försvarat reformen kring AP-fonderna och hävdat att den gynnar svenska pensionärer.

Sammanslagningen av AP6 och AP2 väntas enligt beräkningar som anges i artikeln spara mellan 5 miljoner kronor och 50 miljoner kronor om året.

Läs även: Rättsligt efterspel hotar AP-fondernas fusion DagensPS

Läs också: AP-fondernas sammanslagning i kris – ministern tiger Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Nyhetsreporter som bevakar börs, privatekonomi, näringslivsnyheter och världspolitik.

ANNONS
Studierna drivs i samarbeten med ledande akademiska institutioner

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.

Fortsätt läsa
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Studio

Svenska miljardregnet: vad betyder AI-boomen för dig?

27 nov. 2025
ANNONS
ANNONS