För två år sedan sålde Robert Iversen, medgrundare till XXL, sina aktier i den norska sportvaruhuskedjan. Han beskriver den här tiden som “ett helvete”.
XXL:s medgrundare: "Det har varit ett helvete"


Mest läst i kategorin
Hans aktieförsäljning var nödvändig för att han skulle få “sinnesro”, skriver DN.no som intervjuat XXL-grundaren efter att nuvarande ägarna accepterat budet på företaget från brittiska Frasers Group.
Svenska riskkapitalbolaget Altor med finansmannen Harald Mix är största ägare i XXL i dag men har nu godtagit det bud på tio norska kronor per aktie för bolaget som Frasers erbjudit.
Det har även de andra storägarna gjort efter att den tidigare motvilliga styrelsen i XXL gjort ett lappkast och rekommenderat aktieägarna att godta uppköpsbudet.
Läs mer: Svenska Altor säger ja till budet på krisande XXL Dagens PS
XXL-grundaren: Försäljningen är sorglig
Robert Iversen, som grundade bolaget tillsammans med bland annat Øivind Tidemandsen i början av 2000-talet, säger till DN.no att dagens ledning för sportvaruhuskedjan “förstört allt” de skapade.
Iversen var vde på XXL under många år, han var även utbildningsdirektör på företaget innan han gjorde exit 2017, framgår det.
När Frasers nu lägger vantarna på bolaget är det, säger han, för en spottstyver vad det var värt för några år sedan.
Han tycker det känns sorgligt men hoppas att det leder till något gott, säger han.
Han har tidigare gått hårt åt ledningen för bolagets usla resultat och menar att det inte är så svårt att få snurr på affärerna i detaljhandeln.
“Man köper in i ena änden och säljer i den andra och så har man en budget emellan”, har han förklarat för topparna.
Senaste nytt
Känner sig ledsen och deprimerad
Det som händer nu gör honom “bara ledsen och deprimerad”, säger Robert Iversen till DN.no och förklarar att han försökt lägga allt som hänt med XXL bakom sig.
Altors inträde i bolaget beskriver han som en katastrof, och även den tidigare vd:n Pål Wibe dömer han ut som tafatt och handlingsförlamad.
Ingen av de som han nu kritiserar har kommenterat utspelet.
Läs även: Sportvaruhuskedjan XXL i akut kris – får nödlån Dagens PS

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.