Inflationen enligt KPIF (Konsumentprisindex med fast ränta) landade på 1,7 procent i juli. En ökning med 0,4 procent sedan juni då siffran skrevs till 1,3 procent.
Viktiga julisiffran: Inflationen steg igen


Mest läst i kategorin
En ökning var visserligen väntad, men marknaden trodde på att inflationen skulle stanna på 1,6 procent. Riksbankens egen prognos trodde dock på 1,8 procent.
Elpriserna höll inflationen nere
Klockan 8.00 på onsdagen släppte SCB siffrorna som såväl banker som politiker och hushåll väntat på. Inflationen mäts som de flesta av oss nu lärt oss under de senaste åren i flera olika varianter.
Inflationen mätt som KPIF ökade som sagt.
Däremot var inflationstakten enligt KPI 2,6 procent i juli 2024, vilket är helt oförändrat jämfört med juni.
“Boendekostnaderna fortsätter vara det största bidraget till inflationstakten enligt KPI”, säger Mikael Nordin prisstatistiker på SCB i en kommentar till siffrorna.
SCB konstaterar att sjunkande elpriser hjälpte till att hålla inflationen nere i juli.
Senaste nytt
Räntebesked om en vecka
I den andra vågskålen av inflationen steg priserna på exempelvis resor och mat.
“Månadsförändringen i juli påverkades av prisökningar inom transport, livsmedel och alkoholfria drycker samt för tjänster inom rekreation och kultur. Därutöver var det vissa reserelaterade tjänster som också hade stigande priser, som exempelvis paketresor och utrikes flygresor. Även restaurangbesök och logi ökade i pris i juli”, skriver SCB.
Givet att Riksbankens viktigaste mått, KPIF, nu för andra månaden i raden fallit under målet två procent spekulerar allt fler experter om det kan innebära en dubbelsänkning av räntan när Riksbanken ska ha nästa möte senare i augusti.
Räntebeskedet kommer nästa torsdag den 22 augusti.
Läs mer:
Europas inflation överraskar – kan påverka räntor. Dagens PS
WSJ: Då sänker USA styrräntan. Dagens PS

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

Bevakar börs, fonder och sparande. Skriver om både svenska och utländska aktier, bevakar såväl små som stora företag. Ansvarig för Dagens PS artikelserie Veckans börsprofil.

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.














