I en intervju med Dagens industri förklarar vice riksbankschef Henry Ohlsson varför det förvånar att kronan är så svag. Han ser i dagsläget inga skäl att tvivla på en ny räntehöjning i höst.
Kronraset förvånar vice riksbankschefen


Mest läst i kategorin
“I våra prognoser tittar vi på fundamenta och de talar för en starkare krona. Men sedan finns det annat som påverkar aktörerna på valutamarknaden. Den utveckling som vi har sett för kronan den senaste tiden är överraskande utifrån hur vi bedömer ekonomin. Jag förstår att en del importföretag har problem. Å andra sidan finns det exportörer som tjänar på det här”, säger han till tidningen.
Om räntenivån säger Henry Ohlsson att Riksbanken har lagt en räntebana med en höjning under andra halvåret i år och sedan två höjningar per år.
“Det är givet de prognoser vi har gjort. Vi gör nya hela tiden men jag ser ingenting i dag som talar emot det program som vi lade i december. Men nu ska vi in i ett arbete inför nästa möte i slutet av april.”

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.









