Dagens PS
Bybit

En ny standard

Ingves: "Får räkna med att det svänger"

Det intryck jag har är att den svenska kronan är en liten valuta, och då får man räkna med att det svänger mer

Så kommenterar riksbankschefen det dramatiska kronfallet.

Så kommenterar riksbankschefen Stefan Ingves det dramatiska kronfallet.

Dagens PS berättade senast i dag om den svaga kronan, som kan komma att ge de svenska exportbolagen rejält med klirr i kassan och elda på siffrorna i bolagens halvårsrapporter.

Experter anser att det är riksbankens fel att Sveriges valuta tappar mark.

Men kronfallet tycks inte bekymra riksbankschefen Stefan Ingves.

”Om jag får tala för mig själv så tycker jag inte att det är några problem med växelkursen”, sade Ingves i dag inför riksdagens finansutskott, enligt Nyhetsbyrån Direkt.

”Det intryck jag har är att den svenska kronan är en liten valuta, och då får man räkna med att det svänger mer”, sade han också.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det enkelt – det som är svårt att förstå.