Dagens PS

Trenden står sig – fortsatt ras för konkurserna

konkurser
Det finns skäl att fira. Konkurserna fortsätter minska i Sverige. Bilden är tagen i ett annat sammanhang. (Foto: Bertil Ericson/TT)
Ola Söderlund
Ola Söderlund
Uppdaterad: 01 sep. 2025Publicerad: 01 sep. 2025

För femte månaden i rad minskar antalet svenska konkurser och i augusti är nedgången totalt sett hela 15 procent, visar UC-statistik.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Hoppet ökar nu in för framtiden och mest märks den positiva trenden inom partihandeln, där nedgången av konkurser är 46 procent.

I byggbranschen sjunker företagskrascherna med 26 procent medan konkurserna inom hotell- och restaurang står för det stora trendbrottet. Där ökar konkurserna med 2 procent.

Hotell och restauranger fortsatt mest utsatta

”Hotell- och restaurangbranschen fortsätter att gå emot den generella trenden för konkurser i Sverige. Efter en tillfällig nedgång föregående månad ökade konkurserna åter i augusti, vilket understryker branschens utsatta situation. SCB rapporterar att konsumtionen av hotell- och restaurangtjänster minskade med närmare 3 procent under sommarmånaderna, vilket går i linje med de ökade konkurssiffrorna. Den stärkta kronan har gjort det dyrare för utländska turister att besöka Sverige samtidigt som det blivit billigare för svenskar att semestra utomlands, vilket påverkar branschen negativt”, säger Amanda Aldestam, analytiker på kreditupplysningsföretaget UC.

Mindre hushållskonsumtion på grund av det dämpade stämningsläget har bidragit till den dystra utvecklingen för hotell- och restaurangnäringen.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Tryggare än någonsin att köpa begagnad elbil

30 sep. 2025
Spela klippet
PS Partner

Så skapar D&G Aktiefond avkastning i ditt pensionssparande

10 sep. 2025

Stark uppryckning av Sveriges byggföretag

Den tidigare så hårt ansatta byggsektorn har noterat en stadig minskning av konkurserna under hela året.

”Den tillfälliga höjningen av ROT-avdraget från maj stärker byggföretagens likviditet och skapar bättre förutsättningar för investeringar och underhållsarbete. För många mindre och medelstora företag innebär det en direkt lättnad i ekonomin, vilket bidrar till att de kan fortsätta sin verksamhet på ett stabilt sätt”, säger Amanda Aldestam.

Antalet nystartade företag i Sverige backade i augusti med 11 procent jämfört med för ett år sedan.

ANNONS

Tecknet: Att konkurserna börjar stabiliseras

UC bedömer att konkurserna i landet börjar stabilseras.

Vidare är indikationerna att svensk ekonomi är under fortsatt press men att en återgång mot jämvikt kan skönjas, det är ungefär i linje med Konjunkturinstitutets bedömning.

Företagens förväntningar på försäljningspriserna de kommande tre månaderna uppges vara i stort sett oförändrade jämfört med juli och anses befinna sig i ett normalt läge.

Läs även: Konkurser: “Äntligen ett tydligt trendbrott” DagensPS

Läs också: Rekordmånga konkurser under 2024 Realtid

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Ola Söderlund
Ola Söderlund

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

ANNONS
Verisure hemlarm för bara 2990 kr

Här kan du beställa Verisure hemlarm för endast 2990 kr! (Värde: 6990 kr) Snabb hjälp vid inbrott, brand och nödsituationer. Gör larmtestet för att hitta rätt larm för dig.

Läs mer här
ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

Stor aktivitet på IPO-marknaden
Spela klippet
PS Studio

Här drar svenska börsen ifrån trots global osäkerhet

19 okt. 2025
ANNONS
ANNONS