För femte månaden i rad minskar antalet svenska konkurser och i augusti är nedgången totalt sett hela 15 procent, visar UC-statistik.
Trenden står sig – fortsatt ras för konkurserna


Mest läst i kategorin
Hoppet ökar nu in för framtiden och mest märks den positiva trenden inom partihandeln, där nedgången av konkurser är 46 procent.
I byggbranschen sjunker företagskrascherna med 26 procent medan konkurserna inom hotell- och restaurang står för det stora trendbrottet. Där ökar konkurserna med 2 procent.
Hotell och restauranger fortsatt mest utsatta
”Hotell- och restaurangbranschen fortsätter att gå emot den generella trenden för konkurser i Sverige. Efter en tillfällig nedgång föregående månad ökade konkurserna åter i augusti, vilket understryker branschens utsatta situation. SCB rapporterar att konsumtionen av hotell- och restaurangtjänster minskade med närmare 3 procent under sommarmånaderna, vilket går i linje med de ökade konkurssiffrorna. Den stärkta kronan har gjort det dyrare för utländska turister att besöka Sverige samtidigt som det blivit billigare för svenskar att semestra utomlands, vilket påverkar branschen negativt”, säger Amanda Aldestam, analytiker på kreditupplysningsföretaget UC.
Mindre hushållskonsumtion på grund av det dämpade stämningsläget har bidragit till den dystra utvecklingen för hotell- och restaurangnäringen.
Senaste nytt
Stark uppryckning av Sveriges byggföretag
Den tidigare så hårt ansatta byggsektorn har noterat en stadig minskning av konkurserna under hela året.
”Den tillfälliga höjningen av ROT-avdraget från maj stärker byggföretagens likviditet och skapar bättre förutsättningar för investeringar och underhållsarbete. För många mindre och medelstora företag innebär det en direkt lättnad i ekonomin, vilket bidrar till att de kan fortsätta sin verksamhet på ett stabilt sätt”, säger Amanda Aldestam.
Antalet nystartade företag i Sverige backade i augusti med 11 procent jämfört med för ett år sedan.
Tecknet: Att konkurserna börjar stabiliseras
UC bedömer att konkurserna i landet börjar stabilseras.
Vidare är indikationerna att svensk ekonomi är under fortsatt press men att en återgång mot jämvikt kan skönjas, det är ungefär i linje med Konjunkturinstitutets bedömning.
Företagens förväntningar på försäljningspriserna de kommande tre månaderna uppges vara i stort sett oförändrade jämfört med juli och anses befinna sig i ett normalt läge.
Läs även: Konkurser: “Äntligen ett tydligt trendbrott” DagensPS
Läs också: Rekordmånga konkurser under 2024 Realtid

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

I Sverige kostar floppade projekt många miljarder. Ofta går det fel redan från början. Undvik detta och delta i kostnadsfritt event där vi med enkla verktyg ger dig tips och råd hur du ska undvika att floppa.