Telias delårsrapport kommer in i linje med förväntan. Intäkterna ökar men rörelseresultatet sjunker, enligt ett pressmeddelande.
Telias delårsrapport enligt förväntan


Mest läst i kategorin
Under onsdagsmorgonen har Telia släppt sin Q1-rapport.
Resultat är linje med förväntan.
Här är rapporten för första kvartalet i korthet:
• Intäkterna ökade 5,7% till 23 069 MSEK (21 818) och på jämförbar bas steg intäkterna 3,7%.
• Tjänsteintäkterna ökade 3,8% till 19 444 MSEK (18 737) och på jämförbar bas ökade tjänsteintäkterna 1,9%. För telekomverksamheten ökade tjänsteintäkterna på jämförbar bas med 2,4%.
• Justerad EBITDA ökade 0,8% till 7 258 MSEK (7 202) och på jämförbar bas minskade justerad EBITDA 0,8%. För telekomverksamheten ökade justerad EBITDA på jämförbar bas med 1,6%.
• Rörelseresultatet minskade till 1 887 MSEK (2 437) och periodens resultat minskade till 738 MSEK (1 086).
• Strukturell del av Operationellt fritt kassaflöde minskade till 685 MSEK (1 941).
• Operationellt fritt kassaflöde minskade till -3 626 MSEK (2 163) drivet främst av en temporär minskning i balansen avseende leverantörsfinansiering.
• Kassaflöde från löpande verksamhet minskade till 1 350 MSEK (5 972).
• Nettolåneskuld i relation till justerad EBITDA uppgick till 2,49x vid slutet av kvartalet.
• Utsikterna för 2023 är oförändrade.
Läs även: Telia säljer allt i Danmark för drygt 9,5 miljarder

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.

Utbildad journalist med nästan 40 år i yrket. Har varit allmänreporter, kriminalreporter, jobbat med print och digitala medier, och var en tid chefredaktör för ett magasin på Dagens PS, samt under en kort period nyhetschef på dåvarande Miljöaktuellt och senare redaktionschef för News55.