Dagens PS

Teknisk analytiker "dansar nära utgången"

börsen
Diagnostikbolaget Immunovia rasar med nästan 50 procent på börsen. Bilden är tagen i ett annat dramatiskt börssammanhang. (Foto: TT)
Finwire
Finwire
Uppdaterad: 12 okt. 2018Publicerad: 12 okt. 2018

Carnegies Johnny Torssell menar att börsnedgången "går fort som tusan".

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Veckans kraftiga börsnedgångar har gett starka signaler och Carnegies tekniska analytiker Johnny Torssell dansar nu nära utgången.

“Frågan nu är om det är starten på en lite större rörelse eller inte. Det skulle kunna vara det, för hastigheten i nedgången är väldigt hög. Det är stora staplar på nedsidan, hög omsättning och det går fort som tusan”, säger han till Di.

Han pekar bland annat på att tyska DAX-index nu befinner sig vid en viktig stödnivå. Halkar indexet under ges långsiktiga säljsignaler som indikerar större nedgångar.

”Får vi en säljsignal i Tyskland som bekräftas av övriga Europa, Stockholmsbörsen och Londonbörsen och Parisbörsen, då kan det börja bli en lite större nedgång”, säger Johnny Torssell.

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Finwire
Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

ANNONS
ANNONS