Enligt statistik från nätmäklaren Avanza Bank gjorde fondspararna 1,9 fondbyten per konto i juni. Det är 6 procent fler än i maj, skriver bolaget i ett pressmeddelande.
Teknikfonder - smart drag av fondsparare


Mest läst i kategorin
”En sidledes börs, eskalerande handelskonflikt och stundande semestrar får inte privatspararna att dra ned på fondköpen. De nettoköper fonder för tredje månaden i rad. Att det finns en oro kring handelskonflikten är tydligt och intresset för exportberoende tillväxtekonomier har svalnat betydligt”, säger Johanna Kull, sparekonom Avanza.
Spararna har minskat i Sverigefonder under hela året och i stället viktat om mot globala och USA-fonder. Månadens mest köpta fonder är teknikfonder som i många fall stigit kraftigt, kommenterar Kull.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

När världsledande forskningscenter väljer att vara med i utvecklingen är det ofta ett tecken på något större. Active Biotech går nu in i sin mest spännande fas. Läs mer om emissionen.






