Storbankens vd Birgitte Bonnesen går in tills vidare som chef och nuvarande chefen får en ny tjänst.
Swedbanks vd tar över affärsområde


Mest läst i kategorin
Swedbank gör en organisationsförändring inom affärsområdet Svensk Bankverksamhet. Som en följd av detta går bankens vd Birgitte Bonnesen tills vidare in som chef för affärsområdet, enligt ett pressmeddelande.
Svensk Bankverksamhets nuvarande chef Christer Trägårdh kommer att få en ny tjänst som biträdande koncernkreditchef.
”Nu går vi in i nästa fas i att transformera banken och att fortsätta arbetet med att skapa en enhetlig upplevelse för våra kunder. Givet det har jag beslutat om att själv ta ett större ansvar för vårt största affärsområde”, säger Birgitte Bonnesen, vd och koncernchef i Swedbank.
Svensk Bankverksamhet kommer framöver att organiseras utifrån områdena Försäljning & Service, Kundsegment Privat & Småföretag, Kundsegment Företag och Affärsutveckling Låna.









