Dagens PS

Svenskt snus jämförs med heroin och kokain

svenskt
Är svenskt snus ett hot mot USA:s folkhälsa? (Foto: Bebeto Matthews/AP)

Swedish Match vilseleder konsumenterna och riktar sig medvetet till barn. Det menar amerikanen som själv blev beroende av det vita snuset.

Swedish Matchs vita snus Zyn är omåttligt populär i USA.

Tobaksbolagets ägare Philip Morris räknar med en tillväxt på 35 procent – bara i år.

Men nu stäms Swedish Match av amerikanen Bailey Wolters som blivit beroende av det vita snuset – som rent av jämförs med heroin och kokain, skriver Svenska Dagbladet.

Missa inte: Nya Zeeland fimpar anti-tobakslag. Dagens PS

Smaker som lockar barn

Wolters anklagar också Swedish Match för att medvetet vilja locka barn med smaker som lakrits, körsbär och gurka med lime.

Tobaksbolagets kommunikationschef Patrik Hildingsson svarar kortfattat att ”produkter bör undvika smaker och förpackningar som sannolikt kommer att tilltala ungdomar”.

Men faktum är att var tredje svensk i femtonårsåldern använder vitt snus.

”Då borde det ligga i bolagens intresse att ta tag i problemet”, säger nikotinforskaren Louise Adermark.

Läs mer: Lugnande beskedet efter branden i snusfabriken. Dagens PS

Simon Kronö

Rutinerad journalist och redaktör som bevakar ämnesområden som företag och privatekonomi, men även världen.

Simon Kronö

Rutinerad journalist och redaktör som bevakar ämnesområden som företag och privatekonomi, men även världen.