Den svaga dollarn har stått i fokus för många svenska bolag på sistone. Det är ett fortsatt orosmoln för vd:arna.
Svenska bolag fortsatt hårt drabbade av den svaga dollarn


Mest läst i kategorin
Det visar sig i de europeiska storbolagens vinster, där dollarns fall har gett utslag i rapporterna.
“Dollarn har ett fruktansvärt år på grund av Trumps finans- och handelspolitik”, uppgav Panmure Liberums strateg Susana Cruz.
Svenska kronan stärks mot dollarn
För den som har planer på att semestra i USA i sommar är det positivt att den svenska kronan har stärkts mot dollarn på sistone, men det är är fortfarande huvudvärk som gäller för börsjättarna, skriver Handelsbankens ekonomikanal EFN.
Dollarn har varit det viktigaste ordet på vd:arnas läppar under året.
Tungviktare som Ericsson såg sin omsättning dala under det andra kvartalet, med nästan 5 miljarder kronor jämfört med samma period förra året.
“Det är vad det är”, uppgav Ericsson-vd:n Börje Ekholm tidigare.
AB Volvo-vd:n Martin Lundstedt är inne på samma spår, sedan lastbilsjätten såg sina siffror dyka med över 2 miljarder kronor.
“Ibland går det upp och ibland går det ner när det gäller valutor och då får man ta det för vad det är.”
Bostadsmarknaden måste vända
Enligt låsjätten Assa Abloys vd Nico Delvaux måste nu ett par saker ske för att de svenska storbolagen ska komma ordentligt på fötter igen – “kronan måste stärkas, och bostadsmarknaden i Europa måste vända”.
Även kullagertillverkaren SKF ser den svaga dollarn som ett problem som kvartstår, där bolaget ser en minskning på en halv miljard kronor under det tredje kvartalet framför sig.
Ingen avgörande vändning inom kort
Det ser dock inte ut som att det blir någon avgörande vändning inom kort, trots att kronan alltså är på väg i rätt riktning.
“Inför nästa kvartal guidar vi för minus 800 miljoner baserat på valutakurserna den första juli. Det är en signifikant påverkan”, säger Stefan Widing, Sandviks vd och klargör:
“Även för försäljningen och orderingången har det påverkat omkring 10 procent. I grova drag kommer det vara en betydande påverkan i valutajämförelsen i fyra kvartal, givet att valutakurserna inte rör sig mer.”
Läs även:
Kronans uppgång slår mot Sveriges export. Realtid
Valutornas kamp: Starkare euro utmanar dollarn. Dagens PS

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.

Reporter på Dagens PS baserad i Sydney, Australien. Lång erfarenhet av resereportage.