Dagens PS

Svensk eljätte får bakläxa – stred mot lagen

Skellefteå
Stadsvy över Skellefteå, där Skellefteå Kraft fått ändra sina rutiner efter att deras brytavgifter bedömts strida mot lagen. (Foto: Jonas Westling/Skellefteå Kraft pressfoto)
Tim Waage
Tim Waage
Uppdaterad: 07 dec. 2025Publicerad: 07 dec. 2025

Energimarknadsinspektionen ger en av Sveriges största elaktörer, Skellefteå Kraft, bakläxa efter att bolaget använt en kontroversiell brytavgift som strider mot ellagen.

ANNONS

Mest läst i kategorin

ANNONS

Energimarknadsinspektionen, EI, har granskat sju stora elbolag och funnit att samtliga brutit mot regelverket kring brytavgifter.

Brytavgifter är den kostnad som kan tas ut när en kund vill avsluta ett bundet elavtal i förtid.

Enligt ellagen får avgiften varken vara administrativ eller högre än den faktiska ekonomiska förlusten för bolaget.

Skellefteå Kraft, som har omkring 190 000 kunder, är ett av bolagen som nu får bakläxa.

Fram till nyligen bestod företagets brytavgift av två delar, dels den reala förlusten vid inlösen av elkontraktet på Nord Pool samt dels en fast månadsavgift för återstående avtalstid.

Den senare delen bedöms av EI som olaglig och strider mot kravet på individuell beräkning, enligt Privata Affärer.

Missa inte: Tre av fyra vill ha Sverigepris på el – har tröttnat på kaoset

Skellefteå Kraft ändrar villkoren – men inga pengar tillbaka

Tre veckor efter EI:s utlåtande justerade Skellefteå Kraft sina avtalsvillkor.

ANNONS

Trots detta kommer bolaget inte betala tillbaka pengar till kunder som kan ha debiterats för höga brytavgifter.

Skälet är enligt Privata Affärer att avgifterna tidigare beräknats enligt dåvarande riktlinjer, menar företaget.

Flera elkunder har fått oväntade kostnader på fakturan – trots att sådana brytavgifter strider mot ellagen. (Foto: Henrik Montgomery/TT)

Även flera av de andra granskade bolagen, bland dem Affärsverken Energi, Nordic Best Energi och Smart el i Sverige, har tagit ut avgifter som inte följer lagen.

EI uppger att vissa kunder debiterats flera tusen kronor helt oberoende av hur lång tid som återstod på avtalet.

ANNONS

Senaste nytt

Spela klippet
PS Partner

Så investerar du enkelt i private equity

04 dec. 2025
PS – Linda Murray Wennberg_ Hur riskkapital kan stärka företagets tillväxtresa (SPONSRAD AV ALMI)
Spela klippet
PS Partner

Så kan svenska startups växa med riskkapital och expertis från Almi Invest

21 nov. 2025

Fler kontroller att vänta

Med tanke på att samtliga granskade bolag uppvisat brister planerar Ei fördjupade kontroller under nästa år. Myndigheten konstaterar att avvikelserna är så pass återkommande att de tyder på ett strukturellt problem i branschen.

I sin sammanställning skriver myndigheten att det inte bra är Skellefteå kraft utan att fler elbolag använt brytavgifter som inte är förenliga med ellagens krav på individuellt beräknade kostnader.

Dessutom konstateras att vissa aktörer tagit ut administrativa avgifter trots att det uttryckligen är förbjudet.

ANNONS

Ei uppger att den fortsatta tillsynen kommer att omfatta både större och mindre aktörer, och att myndigheten kommer följa upp hur bolagen genomför nödvändiga ändringar i sina avtalsvillkor.

Samtidigt uppmanas kunder att vara vaksamma och begära en individuell kostnadsredovisning om en brytavgift tas ut vilket är något företagen enligt lag måste kunna presentera.


Hur djupgående förändringarna blir återstår att se, men för första gången på länge är det kunderna som står starkare i förhållandet till elbolagen

Läs även: Svenskar varnas: Dyrare el väntar – kan pågå i flera år

Läs mer från Dagens PS - vårt nyhetsbrev är kostnadsfritt:
Tim Waage
Tim Waage

Tim Waage är en skribent och reporter som gärna skriver om såväl globala frågor samt lokaljournalistik. Han har en akademisk bakgrund från internationella relationer och journalistik, och har tidigare jobbat inom public service.

Tim Waage
Tim Waage

Tim Waage är en skribent och reporter som gärna skriver om såväl globala frågor samt lokaljournalistik. Han har en akademisk bakgrund från internationella relationer och journalistik, och har tidigare jobbat inom public service.

ANNONS
ANNONS

Senaste nytt

ANNONS
ANNONS