Dagens PS

Surt sista börsdagen i år – 2 700 miljarder borta

Stockholmsbörsen
Stockholmsbörsen tycks avsluta ett uselt år på minus. Bilden är tagen i ett annat börssammanhang. (Foto: TT)

Runt 2 700 miljarder kronor har i år gått upp i rök på Stockholmsbörsen – som just nu står på minus under årets sista handelsdag.

2022 är det sämsta året på Stockholmsbörsen sedan finanskrisen 2008, rapporterar TT på Di.se och uppger att cirka 2 700 miljarder kronor utraderats på börsen under 2022 (vid 11-tiden på fredagen).

”Med ett ras på 23,5 procent är Stockholmsbörsen en av de sämre i världen i år. Därmed har i storleksordningen 2 700 miljarder börskronor i värde raderats ut”, skriver nyhetsbyrån som sammanfattar kort vilka storbolagsaktier som gått bäst respektive sämst i år.

Nedgången utökas på börsen

När denna artikel skrivs har nedgången på börsen utökats något.

Det breda OMXSPI är ned med 0,41 procent medan storbolagsindexet OMXS30 tappat 0,50 procent.

Följ börsens utveckling i realtid här.

Läs även: Klen tröst för börsens tjurar inför 2023

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det som är svårt att förstå enkelt.

Ola Söderlund

Journalist med goda kunskaper inom privatekonomi, näringsliv och börs, bevakar även världspolitik. Gillar att förklara det som är svårt att förstå enkelt.