Stenasfärens investeringsbolag Stena Sessan har köpt 2,6 procent av aktierna i svenska techföretaget Exeger.
Stenas investerarproffs tror på svenska Exeger


Mest läst i kategorin
Det skriver Dagens Industri.
Storleken på investeringen är 162 miljoner kronor, varav 100 miljoner kronor är investerade genom en nyemission. Efteråt blir Stena Sessan en av Exegers tio största aktieägare.
Exeger, som tillverkar solceller för böjbart material, har nu en kassa på på flera hundra miljoner kronor och kan övervintra coronapandemin. Den har medfört att Exegers första stora order som skulle har levererats till ett Samsung-dotterbolag i sommar har blivit pausad.
“Förmodligen kommer vi att leverera till dem i början på nästa år. Men många andra affärer rullar på såsom de ska såsom den smarta hjälmen Poc”, säger grundare och vd Giovanni Fili. Han är Exegers största ägare med 8 procent.

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Nyheter producerade i samarbete med Finwire

Elektrifiera vardagen med upp till 12 mils färd helt på el. Välj en SWE Edition fullpackad med utrustning till ett förmånligt pris och lågt förmånsvärde.